MFF MYJAVA 2018

Program Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2018 - 59. ročník


Amfiteáter Trnovce

Piatok 15. 6. 2018

  • Slávnostné otvorenie MFF spojené s odovzdávaním Ceny festivalu
    20.00 - 20.40 h
    Autorky: V. Feriancová, E. Čmelová
    Účinkujú hudby Velička z Velkej nad Veličkou a Kopaničiar z Myjavy.
  • Vitajte, priatelia, na Myjave*
    20.55 - 21.55 h
    Uvítací program zahraničných folklórnych súborov.
    Autori: Ľ. Voľanská, S. Marišler.
    Účinkujú folklórne súbory z Číny, Peru, Maďarska a Českej republiky.
  • Aj takí sme boli
    22.10 - 23.40 h
    Program domácich folklórnych kolektívov.
    Autori: P. Mezei, J. Viselka
    Účinkujú DFS Kopaničiarik, FS Kopaničiar, FS Kopa z Myjavy, FSk Kýčer z Turej Lúky a Brezová z Brezovej pod Bradlom.

Sobota 16. 6. 2018

  • Sobotné otvorenie amfiteátra
    15.30 - 15.40 h
    Hrá ĽH Poľana z Brna.
  • Verbunk
    15.40 - 17.10 h
    Vojenské a regrútske tradície v ľudovej hudbe.
    Autor: S. Smetana.
    Účinkujú hudby Martina Janšta z Košarísk, Petra Mičku z Horňácka, Kýčer z Turej Lúky, Poľana z Brna, FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna a skupina Banda.
  • Trenčanskú dolinú
    17.25 - 18.40 h
    Regionálny program kolektívov Trenčianskej oblasti.
    Autori: A. Meszárošová, V. Mišík
    Účinkujú folklórne skupiny Kubra z Trenčína-Kubrej, Selčan zo Selca, Rozvadžan z Trenčianskych Stankoviec, Trúfalci z Mníchovej Lehoty, DH Opatovanka z Opatovej, DFS Kornička a MSSk Škrupinka z Trenčína.
  • Tancuje celá Myjava
    19.10 - 19.20 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
    Hrá ĽH Muzička z Bratislavy.
  • Dedičstvo národov*
    19.20 - 20.40 h
    Program zahraničných folklórnych súborov.
    Autori: K. Babčáková, L. Šútorová-Konečná
    Účinkujú folklórne súbory z Číny, Peru, Maďarska a Českej republiky.
  • Tancujú, hrajú a (do)spievajú.
    20.55 - 22.10 h
    Program bratislavských folklórnych súborov.
    Autor: A. Lincke
    Účinkujú folklórne súbory Kumšt, Živel, Partia, Všetečníci, ŽSSk Ženy z Muzičky, ĽH Muzička, DH Opatovanka a skupina Banda.
  • Bratia - Bratři
    22.25 - 23.45 h
    Multimediálny program venovaný 100. výročiu vzniku I. ČSR.
    Autorky: A. Lukáčová a M. Múčková
    Účinkujú folkórne súbory Skaličan zo Skalice, Danaj zo Strážnice, Nadšenci z Trenčína, taneční sólisti z Myjavskej oblasti, hudby Petra Mičku z Horňácka, Martina Janšta z Košarísk, Petra Obucha z Piešťan, Krepina zo Strážnice, DH Čierne supy z Trenčína, spevácke skupiny Babinec z Kozojídek, Čečera zo Starého Hrozenkova, Veronika Malatincová, Ivan Urbánek, Alžbeta Lukáčová z Banskej Bystrice a Magdaléna Múčková z Hroznovej Lhoty.

Nedeľa 17. 6. 2018

  • Tak sa u nás tancuje/Így járják
    14.15 - 15.35 h
    Program detských folklórnych súborov.
    Autori: A. Krausová, S. Ondejka
    Účinkujú detské folklórne súbory Csali zo Šamorína, Gerulata z Rusoviec, Čuňovský kŕdeľ z Čuňova a Kis Megyer és Csilizke z Veľkého Medera.
  • Tancuje celá Myjava
    15.45 - 15.55 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
    Hrá ĽH Muzička z Bratislavy.
  • Cirkus Myjava
    15.55 - 17.25 h
    Záverečný galaprogram a slávnostné ukončenie festivalu.
    Autori: M. Hrabovská a P. Hrabovský
    Účinkujú zahraničné súbory, detské folklórne súbory, folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby a sólisti z jednotlivých programov festivalu.

Mestečko MY-A-VY

Piatok 15. 6. 2018

  • Kuchyňa starých materí
    18.30 h
    Ochutnávka tradičných jedál.
    Autorka: V. Feriancová
  • Mestečko MY-A-VY
    18.45 h
    Autorky: V. Feriancová, E. Čmelová
    Účinkujú obyvatelia Mestečka.
  • Krščini alebo nevimreme po meči
    19.00 h
    Zabáva vás divadlo Korbáč z Myjavy.
    Autori: R. Verner a J. Madluška
  • Tanečná škola - tance z Myjavskej oblasti
    19.45 h
    Vyučujú: L. Konečná a L. Konečník
    Hrá ĽH Petra Obucha z Piešťan.
  • Koštovka páleného
    21.00 h
    Súťaž v degustácii domáceho páleného.
    Realizácia: Združenie priateľov a občanov Matejovca
    Hrá Krajnanská muzika z Krajného.
  • Ľudová zábava
    23.00 - 03.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrá ĽH Metošé z Lopeníka.

Sobota 16. 6. 2018

  • Kuchyňa starých materí
    13.00 h
    Ochutnávka tradičných jedál.
    Autorka: V. Feriancová
  • Mestečko MY-A-VY
    13.15 h
    Autorky: V. Feriancová, E. Čmelová
    Účinkujú obyvatelia Mestečka.
  • Divadielko MY-A-VY - Remeslo má zlaté dno!
    13.30 h
    Nescénický dramaticko-tvorivý program pre deti s bohatou fantáziou.
    Autorka: A. Dršková
  • Detské MY-A-VY
    15.00 h
    Tvorivé dielne pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: J. Jelínková.
    Realizácia: D. Zemanová, Ľ. Boorová
  • Kde bolo, tam bolo... - Tri kapsy
    15.00 h
    Stretnutie s ľudovou rozprávkou na dvore perníkovej chalúpky.
    Autorka: J. Jelínková
    Účinkuje: A. Hradská
  • Folklórna škola mravov stodola - hudobná výchova
    15.15 h
    Ľudové hudobné tradície z oboch strán Bielych Karpát.
    Autor: P. Obuch
    Účinkujú hudby Petra Obucha z Piešťan, Metošé z Lopeníka a Lukáš Lacko z Bratislavy - Devínskej Novej Vsi.
  • Koštovka páleného
    15.30 h
    Súťaž v degustácii domáceho páleného.
    Realizácia: Združenie priateľov a občanov Matejovca
    Hrá Krajnanská muzika z Krajného.
  • Školička tanca pre deti
    15.45 h
    Výučba ľudového tanca pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: A. Hradská
    Účinkujú Kostolánček z Kostolného a M. Černek.
  • Copi a copki
    16.45h
    Česanie tradičných dievčenských účesov pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: M. Čeligová
  • Tanečná škola z oboch strán hraníc - tance z Velkej nad Veličkou a Vrboviec
    17.30 h
    Tance z Horňácka a Myjavskej oblasti vyučujú B. a F. Morongovci, L. Šútorová-Konečná a L. Konečník.
    Hrá ĽH Martina Janšta z Košarísk.
  • Školička spevu pre deti
    17.45 h
    Výučba ľudovej piesne pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Poďte, deti, medzi nás!
    18.15 h
    Riekanky, hádanky a detské hry pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Tancuje celá Myjava
    19.10 - 19.20 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
    Hrá ĽH Muzička z Bratislavy.
  • O mijafskí kosjérek alebo koštofka tanečných schopností
    19.20 h
    Porovnávanie tanečných schopností zúčastnených tanečníkov.
    Hrá ĽH Martina Janšta z Košarísk.
    Autori: B. Morongová a F. Morong
  • Predveď sa!
    20.30 h
    Keď vydupané kolo patrí všetkým, ktorí vedia...
    Autorky: L. Macková, J. Zelenayová
  • Ľudová zábava
    23.00 - 03.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrá ĽH Muzička z Bratislavy.

Nedeľa 17. 6. 2018

  • Misijné bohoslužby
    10.00 h
    Služby Božie vedie Evanjelický cirkevný zbor a. v. Častkov, kazateľom slova Božieho je Pavol Štefek.
    Účinkuje štvorhlasný spevokol cirkevného zboru ECAV Častkov.
  • Kuchyňa starých materí
    10.00 h
    Ochutnávka tradičných jedál, špecialít myjavských mäsiarov (od 14.30 h) a ťahanie štrúdieľ (od 16.00 h).
    Autori: V. Feriancová, M. Majtán, M. Očenáš
  • Mestečko MY-A-VY
    10.00 h
    Autorky: V. Feriancová, E. Čmelová
    Účinkujú obyvatelia Mestečka.
  • Krščini alebo nevimreme po meči
    11.30 h
    Zabáva vás divadlo Korbáč z Myjavy.
    Autori: R. Verner a J. Madluška
  • Folklórna škola mravov stodola - hudobná výchova
    12.00 h
    Ľudové hudobné tradície z oboch strán Bielych Karpát.
    Autor: P. Obuch
    Účinkujú hudby Petra Obucha z Piešťan, Metošé z Lopeníka a Lukáš Lacko z Bratislavy - Devínskej Novej Vsi.
  • Detské MY-A-VY
    12.30 h
    Tvorivé dielne pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: J. Jelínková
    Realizácia: D. Zemanová, Ľ. Boorová
  • Kde bolo, tam bolo... - Tri kapsy
    12.30 h
    Stretnutie s ľudovou rozprávkou na dvore perníkovej chalúpky.
    Autorka: J. Jelínková
    Účinkuje: A. Hradská
  • Česko-slovenský Myjavec
    13.15 h
    Spomienkové rozprávanie - sonda do pestrého života slávneho myjavského primáša Samka Dudíka.
    Realizácia: V. Feriancová
    Účinkujú A. Cáfalová z Myjavy, Alžbeta Lukáčová - pravnučka primáša Samka Dudíka, Peter Obuch a ĽH Petra Obucha.
  • Poďte, deti, medzi nás!
    13.15 h
    Riekanky, hádanky a detské hry pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Copi a copki
    14.15 h
    Česanie tradičných dievčenských účesov pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: M. Čeligová
  • Školička spevu pre deti
    15.15 h
    Výučba ľudovej piesne pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Tancuje celá Myjava
    15.45 - 15.55 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
    Hrá ĽH Muzička z Bratislavy.
  • Školička tanca pre deti
    16.00 h
    Výučba ľudového tanca pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: A. Hradská
    Účinkujú Kostolánček z Kostolného a M. Černek.
  • De je pjesen, tam je radost
    17.00 h
    Vyspevovanie v šenku na vydupanom kole.
    Realizácia: L. Grznárová, J. Peričková
    Účinkujú Sboreček žen a HCM Jožky Staši z Lipova a FSk Lanšper zo Závodu.

Areál pred reštauráciou

Piatok 15. 6. 2018

  • Večerné vyhrávanie
    18.30 - 20.30 h
    23.00 - 01.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrajú Kožkári z Brezovej pod Bradlom.

Sobota 16. 6. 2018

  • Hriščo
    14.00 h - 20.00 h
    Dobové hry a jarmočné atrakcie pre všetkých.
    Autorka: E. Čmelová
    Hosť: Divadlo z domčeka s rozprávkami a veselými príhodami v Divadelnom rebriniaku (14.30, 15.00, 17.30 a 19.30 h).
  • Tancuje celá Myjava
    19.10 - 19.20 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
    Hrá ĽH Muzička z Bratislavy.
  • Večerné vyhrávanie
    21.30 - 01.30 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrá DH Verešvaranka z Červeníka.

Nedeľa 17. 6. 2018

  • Hriščo
    10.00 h - 12.30 h
    Dobové hry, jarmočné atrakcie a zvieracia mini farma.
    Autorka: E. Čmelová
    Hosť: Divadlo z domčeka, s rozprávkami a veselým zvolávaním na chodúľoch (10.00, 10.30, 12,00 h).
  • Tance s priateľmi*
    13.30 h
    Tanečná škola pre začiatočníkov i pokročilých.
    Autor: S. Marišler
    Účinkujú folklórne súbory z Číny, Peru, Maďarska a Českej republiky.
  • Tancuje celá Myjava
    15.45 - 15.55 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
    Hrá ĽH Muzička z Bratislavy.

Ostatné programy, sprievodné podujatia a výstavy

Piatok 15. 6. 2018

  • V znamení česko-slovenského priateľstva
    predný areál
    Výstava venovaná 100. výročiu I. ČSR.
    Autorky: L. Grznárová, L. Mlčúchová
    Výstava je prístupná počas celého festivalu.
  • Veľký svet malým ľuďom*
    KD Samka Dudíka
    10.00 h
    Program zahraničných folklórnych súborov pre ZŠ a SŠ.
    Autori: Ľ. Voľanská, S. Marišler

Sobota 16. 6. 2018

  • Jarmek pot mijafskú vežu
    Námestie M. R. Štefánika v Myjave
    9.00 h
    Program spojený s predajom a predvádzaním ľudovoumeleckých výrobkov.
    Autorky: V. Feriancová, J. Jelínková
    Účinkujú DH Myjavci z Myjavy, heligonkári z Myjavy a Prietrže.
  • Prehliadka krojov
    Námestie M. R. Štefánika v Myjave
    10.30 h
    Pozývací sprievod mestom, program účinkujúcich na javisku na rínku (9.00 - 10.30 h).
    Autorka: E. Čmelová
    Účinkujú folklórne súbory a skupiny festivalu.
  • Zuzanka
    ECAV chrám Boží v Myjave
    11.00 h
    O živote nebohej Zuzany Kapráľovej.
    Autori: D. Štecová a Š. Štec
    Účinkujú spevácke skupiny Poľana z Jarabiny a Stoličnoho Džyvky.
  • Remeslo má zlaté dno a Škola tylovej paličkovanej čipky myjavskej pahorkatiny
    predný areál
    14.00 h
    Remeselné dielne a škola pre malých i veľkých.
    Autorka: L. Šútorová-Konečná
  • Spieva celá Myjava
    malá scéna
    14.30 h
    Festivalové spievanie všetkých spevu chtivých.
    Autorka: L. Macková a J. Zelenayová
  • Predveď sa!
    malá scéna
    15.45 h
    Voľné vystúpenia festivalových hudieb, spevákov, speváckych skupín a ľudových rozprávačov.
    Pripravil: P. Obuch, L. Macková, J. Zelenayová
    Zachraňuje Krajnanská muzika.

Nedeľa 17. 6. 2018

  • Remeslo má zlaté dno a Škola tylovej paličkovanej čipky myjavskej pahorkatiny
    predný areál
    10.00 h
    Remeselné dielne a škola pre malých i veľkých.
    Autorka: L. Šútorová-Konečná
  • Muzikantské pódium
    malá scéna
    14.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Účinkujú Myjavské heligónky.
  • Spieva celá Myjava
    malá scéna
    15.30 h
    Festivalové spievanie všetkých spevu chtivých.
    Autorka: L. Macková a J. Zelenayová

Zmena programu vyhradená!

V prípade nepriaznivého počasia sa scénické programy festivalu uskutočnia v mestskej športovej hale a v Kultúrnom dome Samka Dudíka.

* Zastúpenie krajín na festivale sa môže vplyvom geopolitickej situácie a z iných organizačných dôvodov meniť.

Fotografie, zvukový a obrazový záznam z tohto podujatia zhotovený organizátormi a jeho zmluvnými partnermi bude použitý na archivačné, odborné, propagačné a reklamné účely.