MFF MYJAVA 2019

Program Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2019 - 60. ročník


Amfiteáter Trnovce

Piatok 21. 6. 2019

  • Slávnostné otvorenie MFF MYJAVA 2019 spojené s odovzdávaním Ceny festivalu
    20.00 - 20.40 h
    Autorky: V. Feriancová, E. Čmelová
    Účinkujú hudby Máj z Piešťan a Kopaničiar z Myjavy.
  • Vitajte, priatelia, na Myjave*
    20.55 - 21.55 h
    Uvítací program zahraničných folklórnych súborov.
    Autori: L. Voľanská, S. Marišler
    Účinkujú folklórne súbory z Českej republiky, Bulharska, Poľska, Moldavska a Mexika.
  • Z Piešťan na Myjavu
    22.10 - 23.40 h
    Program venovaný histórii festivalu.
    Autori: L. Macková, M. Szabó
    Účinkujú: DH Myjavci, Kopaničiarik, Kopaničiar, Kopa z Myjavy, Kýčer z Turej Lúky, Krakovčanka z Krakovian, Máj a Žito z Piešťan.

Sobota 22. 6. 2019

  • Sobotné otvorenie amfiteátra
    15.30 - 15.40 h
    Hrá ĽH Petra Obucha z Piešťan.
  • Súťaž o Cenu Samka Dudíka
    15.40 - 17.10 h
    Súťaž ľudových hudieb o cenu slávneho myjavského primáša.
    Autor: S. Smetana
    Účinkujú detské a mládežnícke hudby: Turanček zo Starej Turej, ZUŠ Rosinského a Borinka z Nitry, Kornička a Malá dievčenská muzička z Trenčína, Hájenka a Vienok z Bratislavy, Mladí a Malí huslisti z Červeníka, Tekovanček zo Starého Tekova a Leváranek z Levár.
  • Na jarmoku
    17.25 - 18.40 h
    Program folklórnych skupín.
    Autori: A. Krausová, S. Ondejka
    Účinkujú folklórne skupiny Dolina z Gemerskej Polomy, Brezinky z Polomky, Podžiaran z Papradna, Kýčer z Turej Lúky, Škrupinka z Trenčína a sólisti.
  • Tancuje celá Myjava
    19.10 - 19.20 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke.
    Hrá ĽH Petra Obucha z Piešťan.
  • Dedičstvo národov*
    19.20 - 20.40 h
    Program zahraničných folklórnych súborov.
    Autori: K. Babčáková, L. Šútorová-Konečná
    Účinkujú folklórne súbory z Českej republiky, Bulharska, Poľska, Moldavska a Mexika.
  • Z veľkej knihy
    20.55 - 22.10 h
    Program folklórnych súborov.
    Autori: M. Hrabovská a P. Hrabovský
    Účinkujú folklórne súbory Ponitran z Nitry, Ruthenia z Bratislavy, Mladosť z Banskej Bystrice a Technik z Bratislavy.
  • Spomienkári
    22.25 - 23.45 h
    Program venovaný 60. výročiu festivalu.
    Autori: A. Lincke a P. Obuch
    Účinkujú: Šumiačan zo Šumiaca, Podpoľanec z Detvy, Vranovčan z Vranova nad Topľou, Velička z Velkej nad Veličkou, Csalló zo Šamorína, ĽH Ponitran z Nitry a sólisti Zuzana Gajdošová-Paluška, Bernard Garaj, Ľubomír Tatarka-Čalamacha.

Nedeľa 23. 6. 2019

  • Deti, deťúrence, detiská
    14.15 - 15.35 h
    Program detských folklórnych súborov.
    Autorka: L. Šútorová-Konečná
    Účinkujú detské folklórne súbory Kopaničiarik z Myjavy, Kornička z Trenčína, Jelenček z Jelenca, Vienok z Bratislavy a Kobylka z Devínskej Novej Vsi.
  • Tancuje celá Myjava
    15.50 - 16.00 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
  • Šesťdesiatka MY-JA-VY
    16.00 - 17.30 h
    Záverečný galaprogram a slávnostné ukončenie festivalu.
    Autor: F. Morong.
    Účinkujú: zahraničné súbory, detské folklórne súbory, folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby a sólisti z jednotlivých programov festivalu.

Mestečko MY-A-VY

Piatok 21. 6. 2019

  • Kuchyňa starých materí
    18.30 h
    Ochutnávka tradičných jedál.
    Autorka: V. Feriancová
  • Mestečko MY-A-VY
    18.45 h
    Autorky: V. Feriancová, L. Grznárová
  • Jak sa stríco Hruška s Ameriki vráteli
    19.00 h
    Zabáva vás divadlo Korbáč z Myjavy.
    Autori: V. Verner a J. Madluška
  • Tanečná škola - z okolia Piešťan a Myjavskej oblasti
    19.45 h
    Vyučujú: O. Galbička a B. a F. Morongovci.
    Hrá ĽH Petra Obucha z Piešťan.
  • Koštovka páleného
    21.00 h
    Súťaž v degustácii domáceho páleného.
    Realizácia: Združenie priateľov a občanov Matejovca
    Hrá Krajnanská muzika z Krajného.
  • Ľudová zábava
    23.00 - 03.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrá ĽH Máj Z Piešťan.

Sobota 22. 6. 2019

  • Kuchyňa starých materí
    13.00 h
    Ochutnávka tradičných jedál.
    Autorka: V. Feriancová
  • Mestečko MY-A-VY
    13.15 h
    Autorky: V. Feriancová, L. Grznárová
  • Divadielko MY-A-VY - Obušok z vreca von!
    13.30 h
    Nescénický dramaticko-tvorivý program pre deti s bohatou fantáziou.
    Autorka: A. Dršková
  • Detské MY-A-VY
    15.00 h
    Tvorivé dielne pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: J. Jelínková
    Realizácia: D. Zemanová, Ľ. Boorová
  • Kde bolo, tam bolo... - O malej neposednej hviezdičke
    15.00 h
    Stretnutie s ľudovou rozprávkou na dvore perníkovej chalúpky.
    Autorka: J. Jelínková
    Účinkuje: A. Hradská
  • Folklórna škola mravov stodola - hudobná výchova
    15.15 h
    Program venovaný životnému jubileu Vladimíra Jánoša z Krajného.
    Autor: P. Obuch
    Účinkujú V. Jánoš, J. Jánoš, M. Noška a Krajnanská muzika.
  • Koštovka páleného
    16.00 h
    Súťaž v degustácii domáceho páleného.
    Realizácia: Združenie priateľov a občanov Matejovca
    Hrá Krajnanská muzika z Krajného.
  • Školička tanca pre deti
    15.45 h
    Výučba ľudového tanca pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: A. Hradská
    Účinkujú: Kostolánček z Kostolného a M. Černek
  • Copi a copki
    16.45 h
    Česanie tradičných dievčenských účesov pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: M. Čeligová
  • Tanečná škola - na dva kroki a do visoka z Čierneho Balogu a polka z Raslavíc
    17.30 h
    Tance z Čierneho Balogu a Raslavíc vyučujú J. Michálik, B. a F. Morongovci.
    Hrá ĽH M. Pagáča.
  • Školička spevu pre deti
    17.45 h
    Výučba ľudovej piesne pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Poďte, deti, medzi nás!
    18.15 h
    Riekanky, hádanky a detské hry pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Tancuje celá Myjava
    19.10 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
  • O mijafskí kosjérek alebo koštofka tanečných schopností
    19.20 h
    Porovnávanie tanečných schopností zúčastnených tanečníkov.
    Autori: B. Morongová a F. Morong
    Hrá ĽH M. Pagáča.
  • Predveď sa!
    20.30 h
    Keď vydupané kolo patrí všetkým, ktorí vedia...
    Autorka: J. Zelenayová
  • Ľudová zábava
    23.00 - 03.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrá ĽH M. Pagáča.

Nedeľa 23. 6. 2019

  • Misijné bohoslužby
    10.00 h
    Služby Božie vedie Cirkevný zbor ECAV Turá Lúka, zvesťou slova Božieho poslúži konseniorka Myjavského seniorátu Iveta Vachulová.
    Účinkuje zborový spevokol CZ ECAV Turá Lúka.
  • Kuchyňa starých materí
    10.00 h
    Ochutnávka tradičných jedál, špecialít myjavských mäsiarov (od 14.30 h) a pekára z Nitry (od 16.00 h).
    Autori: V. Feriancová, M. Majtán, M. Očenáš
  • Mestečko MY-A-VY
    10.00 h
    Autorky: V. Feriancová, L. Grznárová
  • Jak sa stríco Hruška s Ameriki vráteli
    11.30 h
    Zabáva vás divadlo Korbáč z Myjavy.
    Autori: V. Verner a J. Madluška
  • Folklórna škola mravov stodola - hudobná výchova
    12.00 h
    Program venovaný životnému jubileu Vladimíra Jánoša z Krajného.
    Autor: P. Obuch
    Účinkujú V. Jánoš, J. Jánoš, M. Noška a Krajnanská muzika.
  • Detské MY-A-VY
    12.30 h
    Tvorivé dielne pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: J. Jelínková
    Realizácia: D. Zemanová, Ľ. Boorová
  • Kde bolo, tam bolo... - O malej neposednej hviezdičke
    12.30 h
    Stretnutie s ľudovou rozprávkou na dvore perníkovej chalúpky.
    Autorka: J. Jelínková
    Účinkuje: A. Hradská
  • Spomienky na festival
    13.15 h
    Spomienkové rozprávanie - veselé aj smutné rozprávanie zo života.
    Realizácia: V. Feriancová
    Účinkujú: A. Cáfalová z Myjavy, V. Feriancová, P. Halabrín, M. Maliarik a M. Kosík
  • Poďte, deti, medzi nás!
    13.15 h
    Riekanky, hádanky a detské hry pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Copi a copki
    14.15 h
    Česanie tradičných dievčenských účesov pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: M. Čeligová
  • Školička spevu pre deti
    15.15 h
    Výučba ľudovej piesne pri perníkovej chalúpke.
    Realizácia: A. Hradská
  • Tancuje celá Myjava
    15.50 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
  • Školička tanca pre deti
    16.05 h
    Výučba ľudového tanca pre deti pri perníkovej chalúpke.
    Autorka: A. Hradská
    Účinkujú Kostolánček z Kostolného a M. Černek.
  • De je pjesen, tam je radost
    17.00 h
    Vyspevovanie v šenku na vydupanom kole.
    Realizácia: L. Grznárová, J. Peričková
    Účinkujú: Kasanka a MS Svatobořice-Mistřín s CM z Milotíc.

Areál pred reštauráciou

Piatok 21. 6. 2019

  • Večerné vyhrávanie
    18.30 - 20.30 h
    23.00 - 1.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrá Vavrinecká trojka z Kočína-Lančára.

Sobota 22. 6. 2019

  • Hriščo
    14.00 - 20.00 h
    Dobové hry a jarmočné atrakcie pre všetkých.
    Autorka: E. Čmelová
    Hostia: Kapela RukyNaDudy s rozprávkou O bačovi, ktorý falošne trúbil (14.00 h) a Divadlo z domčeka s rozprávkami v Divadelnom rebriniaku (14.30 h, 15.00 h, 17.30 h a 19.00 h).
  • Tancuje celá Myjava
    19.10 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke
  • Večerné vyhrávanie
    21.30 - 1.30 h
    Pripravil: P. Obuch
    Hrá DH Myjavci.

Nedeľa 23. 6. 2019

  • Hriščo
    10.00 - 12.30 h
    Dobové hry, jarmočné atrakcie a zvieracia mini farma.
    Autorka: E. Čmelová
    Hosť: Divadlo z domčeka, s rozprávkami, veselým zvolávaním a príhodami v Divadelnom rebriniaku (10.00 h, 10.30 h, 12,00 h).
  • Tance s priateľmi*
    13.30 h
    Tanečná škola pre začiatočníkov i pokročilých.
    Autor: S. Marišler
    Účinkujú folklórne súbory z Českej republiky, Bulharska, Poľska, Moldavska a Mexika.
  • Tancuje celá Myjava
    15.50 h
    Tanečná škola pre celý areál.
    Vedie: A. Lincke

Ostatné programy, sprievodné podujatia a výstavy

Streda 19. 6. 2019

  • Vystúpenia zahraničných súborov v satelitných miestach festivalu

  • Sedemdesiat sukieň mala
    16.00 h
    Vernisáž výstavy v SNM - Múzeu SNR v Myjave.
    Výstava zo zbierkového fondu Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne predstavuje tradičný i moderný prístup k slovenskému folklóru prostredníctvom súčasného umenia.
    Autorka: Radka Nedomová
    Výstava potrvá do 2. 9. 2019.
  • En-ten-tíčki
    9.00 h
    Námestie M. R. Štefánika, Myjava
    Dobové hry pre deti z MŠ v Myjave.
    Autorka: E. Čmelová a M. Duga

Štvrtok 20. 6. 2019

  • Vystúpenia zahraničných súborov v satelitných miestach festivalu

  • En-ten-tíčki
    9.00 h
    Námestie M. R. Štefánika, Myjava
    Dobové hry pre deti z MŠ v Myjave.
    Autorka: E. Čmelová a M. Duga
  • Prijatie zahraničných súborov spojené s tanečnou školou
    16.00 h
    Gazdovský dvor v Turej Lúke

Piatok 21. 6. 2019

  • Šesťdesiat
    Výstava v areáli Trnovce venovaná 60. výročiu festivalu.
    Autori: L. Grznárová, M. Imriška a J. Krištofík
    Výstava je prístupná počas celého festivalu.
  • Veľký svet malým ľuďom*
    Kultúrny dom Samka Dudíka, 
    10.00 h
    Program zahraničných folklórnych súborov pre základné a stredné školy.
    Autori: Ľ. Voľanská, S. Marišler

Sobota 22. 6. 2019

  • Jarmek pot mijafskú vežu
    Námestie M. R. Štefánika, Myjava
    9.00 h
    Program spojený s predajom a predvádzaním ľudovoumeleckých výrobkov.
    Autorky: V. Feriancová, J. Jelínková
    Účinkujú DH Myjavci z Myjavy, heligonkári z Myjavy a Prietrže.
  • Prehliadka krojov
    Námestie M. R. Štefánika, Myjava
    10.30 h
    Sprievod mestom spojený s programom.
  • Javisko na rínku
    9.00 - 10.30 h
    Autorka: E. Čmelová
    Účinkujú DH Myjavci, Myjavské heligónky, DFS Kopaničiarik z Myjavy, folklórne súbory a skupiny účinkujúce na festivale.
  • Archaická hudba z Beskýd
    ECAV chrám Boží v Myjave
    11.00 h
    Inštrumentár kapely RukyNaDudy ako zrkadlo doby.
    Autor: M. Friedl
    Účinkuje kapela RukyNaDudy.
  • Remeslo má zlaté dno a Škola tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny
    predný areál, Trnovce
    14.00 h
    Remeselné dielne a škola pre malých i veľkých.
    Autorky: L. Šútorová-Konečná a Z. Bieliková
  • Spieva celá Myjava
    malá scéna, Trnovce
    14.30 h
    Festivalové spievanie všetkých spevuchtivých.
    Autorka: J. Zelenayová
    Spoluúčinkuje FSk Nimničanka z Nimnice.
  • Predveď sa!
    malá scéna, Trnovce
    15.45 h
    Voľné vystúpenia festivalových hudieb, spevákov, speváckych skupín a ľudových rozprávačov.
    Pripravil: P. Obuch, J. Zelenayová

Nedeľa 23. 6. 2019

  • Remeslo má zlaté dno a Škola tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny
    predný areál, Trnovce
    10.00 h
    Remeselné dielne a škola pre malých i veľkých.
    Autorky: L. Šútorová-Konečná a Z. Bieliková
  • Muzikantské pódium
    malá scéna, Trnovce
    14.00 h
    Pripravil: P. Obuch
    Účinkuje ĽH Škrupinka z Trenčína.
  • Spieva celá Myjava
    malá scéna, Trnovce
    15.30 h
    Festivalové spievanie všetkých spevuchtivých.
    Autorka: J. Zelenayová
    Spoluúčinkuje Škrupinka z Trenčína.

Zmena programu vyhradená!

V prípade nepriaznivého počasia sa scénické programy festivalu uskutočnia v mestskej športovej hale a v Kultúrnom dome Samka Dudíka.

* Zastúpenie krajín na festivale sa môže vplyvom geopolitickej situácie a z iných organizačných dôvodov meniť.

Vstupom na miesta konania festivalu dávate súhlas na vytvorenie fotografického, zvukového a obrazového záznamu z tohto podujatia zhotoveného organizátormi a jeho zmluvnými partnermi, ktorý bude použitý na archivačné, odborné, propagačné a reklamné účely.