Z Piešťan na Myjavu


V päťdesiatych rokoch 20. storočia začal na Slovensku narastať záujem o opätovné oživenie a aktívne pestovanie folklóru. Boli organizované rôzne súťaže, prehliadky a festivaly, pričom tento rozmach všeobecného záujmu o folklór spôsobil výrazný rozvoj folklórneho a folkloristického hnutia na Slovensku. Podiel účasti západného Slovenska na folklórnom dianí bol však v tom čase oproti ostatným regiónom Slovenska podstatne nižší. Krajský dom osvety v Bratislave preto inicioval usporadúvanie programov zostavených výhradne z kolektívov západného Slovenska. Táto iniciatíva našla svoje opodstatnenie a 3. júna 1956 sa v malom amfiteátri hotela Slovan v Piešťanoch uskutočnili Krajské letné slávnosti piesní a tancov. A práve toto podujatie sa po viac ako štyroch desaťročiach začalo považovať za I. ročník Folklórnych slávností. Festival však od svojho začiatku bojoval s diváckym nezáujmom a slabým organizačným zázemím. Nekonal sa každoročne a často sa menilo i miesto jeho konania. Jeho cesta viedla z Piešťan cez Vrbové až do Krakovian.

Historickým medzníkom pre festival bol rok 1976, kedy sa vtedy už Západoslovenské folklórne slávnosti konali prvýkrát v amfiteátri Trnovce na Myjave. A práve tu festival postupne získaval svoje stabilné miesto, čo sa pozitívne odrazilo i na jeho celkovom charaktere. Začal sa kvalitatívne aj kvantitatívne rozrastať. Nadobudol svoje základné črty, dramaturgiu, mal stanovený hlavný cieľ a ponúkal divákom zaujímavú programovú štruktúru. Z roka na rok pribúdali nielen nové typy programov, ale aj účinkujúce kolektívy.

Hlavnými usporiadateľmi slávností boli do roku 1992 Západoslovenský krajský výbor, Krajské osvetové stredisko, Národné osvetové stredisko i Okresné osvetové stredisko v Senici. V súčasnosti je hlavným usporiadateľom Mesto Myjava spolu s Centrom tradičnej kultúry v Myjave (bývalé Myjavské osvetové stredisko), organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Mesto Myjava zabezpečuje festival organizačne a Centrum tradičnej kultúry v Myjave má na starosti jeho programovú stránku.

Význam festivalu za jeho viac ako polstoročné pôsobenie je nielen v rámci západného Slovenska, ale aj v celoslovenských a medzinárodných súvislostiach nezastupiteľný. So súčasným názvom Medzinárodný folklórny festival Myjava sa úspešne zaradil k popredným podujatiam na Slovensku zameraným na prezentovanie ľudovej kultúry. Uznaním vysokej programovej a organizačnej úrovne festivalu bolo jeho prijatie za člena Medzinárodnej rady organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia C.I.O.F.F. v roku 1999. Neskôr však Slovensko z C.I.O.F.F.-u vypadlo a preto ani myjavský festival nemohol používať toto označenie. Až do septembra 2018, kedy sa na 48. svetovom kongrese C.I.O.F.F. (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) aj zásluhou Myjavy do štruktúr vrátila Slovenská národná sekcia a myjavský sviatok folklóru tu zároveň získal status C.I.O.F.F. International Festival. Ten má prispieť napríklad k lepším podmienkam na delegovanie folklórnych kolektívov na festival.

Historické medzníky festivalu:

  • 1956 - Piešťany 1956 - Krajské letné slávnosti piesní a tancov
  • 1958 - Vrbové 1958 - Krajské slávnosti piesní a tancov
  • 1967 - Krakovany 1967 - Krajské slávnosti piesní a tancov
  • 1973 - Západoslovenské folklórne slávnosti
  • 1976 - Myjava 1976 - Západoslovenské folklórne slávnosti a Mierové slávnosti
  • 1991 - Západoslovenské folklórne slávnosti
  • 1992 - Folklórne slávnosti
  • 1997 - Folklórne slávnosti Myjava 1997
  • 1999 - Prijatie festivalu za člena Medzinárodnej rady organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia C.I.O.F.F.
  • 2003 - Myjava 2003 - Medzinárodný folklórny festival
  • 2005 - Myjava 2005 - Festival európskej tradičnej kultúry
  • 2006 - Myjava 2006 - Medzinárodný folklórny festival a Festival európskej tradičnej kultúry
  • 2009 - Medzinárodný folklórny festival MYJAVA - 50. ročník
  • 2019 - Medzinárodný folklórny festival MYJAVA sa opäť koná so statusom CIOFF a zároveň oslavuje 60. narodeniny.