Jubilejný sviatok folklóru sa blíži

07.05.2019

     Prípravy na 60. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2019 sú v plnom prúde. Tento sviatok folklóru, ktorý sa ako jediný môže pochváliť aj statusom CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) International Festival, sa bude konať od 19. do 23. júna 2019 v Myjave a organizátori na ňom očakávajú viac ako 1800 účinkujúcich z celého sveta. Na jeden z troch najväčších a najvýznamnejších folklórnych festivalov na Slovensku majú okrem špičkových slovenských súborov a skupín pricestovať aj hudobníci, speváci a tanečníci z Bulharska, Českej republiky, Egypta, Mexika, Srí Lanky či Toga. Navyše, keďže ide o jubilejný ročník, programové zameranie predovšetkým na západ Slovenska typické pre myjavský festival sa tento raz rozšíri i ďalšie regióny. Diváci tak budú môcť v amfiteátri Trnovce, ktorý je hlavnou festivalovou scénou, sledovať aj súbory z Gemerskej Polomy, Polomky, Banskej Bystrice, Šumiaca, Detvy, Vranova nad Topľou a podobne.

     Prvé festivalové programy sa tento rok začnú už v stredu 19. júna dopoludnia dobovými hrami pre najmenších návštevníkov na myjavskom námestí s názvom En-ten-tíčki. Podobné aktivity budú potom situované aj vo festivalovom areáli Trnovce, na "Hrišči" pred reštauráciou. Popoludní o 16.00 h sa zasa uskutoční vernisáž výstavy Sedemdesiat sukien mala v SNM - Múzeu SNR v Myjave. Pôjde o prezentáciu zbierkového fondu Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne zameranú na tradičný i moderný prístup k slovenskému folklóru prostredníctvom súčasného umenia. Vo štvrtok 20. júna budú detské hry pokračovať a naplánované je aj prijatie zahraničných súborov predstaviteľmi mesta a organizátormi festivalu spojené s tanečnou školou na Gazdovskom dvore v časti Turá Lúka. To sa uskutoční o 16.00 h. Okrem toho budú súbory spoza hraníc Slovenska prítomné vo festivalovom týždni na Myjave vystupovať aj v okolitých mestách a pozývať tak návštevníkov na hlavné programy v Trnovcoch. No a kým v amfiteátri zaznie známa zvučka zvestujúca oficiálne otvorenie festivalu, predstavia sa folkloristi z celého sveta ešte žiakom základných a stredných škôl v programe nazvanom Veľký svet malým ľuďom. A to v piatok 21. júna o 10.00 h v Kultúrnom dome Samka Dudíka.

     V rovnaký deň už ožije aj javisko trnovského amfiteátra, a to odovzdávaním Cien festivalu o 20.00 h, po ktorom bude nasledovať uvítací program zahraničných súborov Vitajte, priatelia, na Myjave! Vrcholom piatkového večera bude regionálny program Z Piešťan na Myjavu mapujúci históriu Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA od jeho vzniku v Piešťanoch, cez konania vo Vrbovom, Krakovanoch až po jeho udomácnenie sa v "metropole pod slamou". V pásme so začiatkom o 22.10 h vystúpia Dychová hudba Myjavci, DFS Kopaničiarik, FS Kopaničiar, FS Kopa z Myjavy, FSk Kýčer z Turej Lúky, FSk Krakovčanka z Krakovian a súbory Máj a Žito z Piešťan.

     Neodmysliteľnou súčasťou myjavského festivalu je aj Mestečko MY-A-VY na lúke za amfiteátrom, ktorého popularita v posledných rokoch poriadne narástla. Štylizované myjavské domčeky, tradičné jedlá z rôznych slovenských regiónov či od zahraničných Slovákov, nescénické programy, zábava pre detských divákov a celková atmosféra z neho urobili plnohodnotnú festivalovú scénu, ktorú určite musíte navštíviť. Brány mestečka sa otvoria v piatok o 18.30 h a už o pol hodiny neskôr sa tu dozviete, "Jak sa stríco Hruška z Ameriki vráteli". Novú epizódu zo života svojráznych obyvateľov mestečka vám zahrá myjavské Divadlo Korbáč. Potom sa budete môcť zapojiť do tanečnej školy tancov z okolia Myjavy a Piešťan, vychutnať si koštovku páleného a do skorého rána sa užívať tanečnú zábavu s hudobným sprievodom piešťanskej Ľudovej hudby Máj.

     Sobota 22. júna sa začne tradičným Jarmekom pot mijafskú vežu, ktorý zaplní Námestie M. R. Štefánika v Myjave od 9.00 h. Čaká vás tu množstvo stánkov, remeselníkov, ukážky ľudového umenia, dostatok jedla i pitia a prehliadka toho, čo môžete vidieť, počuť a zažiť na hlavnej scéne v Trnovcoch. Naprieč centrom Myjavy bude totiž od 10.30 h prechádzať sprievod účinkujúcich na tohoročnom festivale, ktorí vám prevedú kúsok svojho umenia priamo na námestí. O 11.00 h sa zasa začne v evanjelickom chráme Božom komornejšie ladený program nazvaný Archaická hudba Beskýd s kapelou RukyNaDudy.

     Popoludní sa festivalové dianie opäť prenesie do Trnovcov. Spomínané Mestečko MY-A-VY bude spolu s Kuchyňou starých materí fungovať od 13.00 h a o hodinu na to sa pri amfiteátri rozbehnú aj remeselné dielne a škola paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny, ktorá bola zaradená do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Deti môžu vybehnúť na "Hriščo" pred reštauráciou a zabaviť sa tu s Divadelným rebriniakom. Sobotňajšie otvorenie amfiteátra je naplánované na 15.30 h a prvým programu tu bude súťaž detských a mládežníckych ľudových hudieb O cenu Samka Dudíka. Tú okolo pol šiestej vystrieda program folklórnych skupín Na jarmoku, v ktorom sa predstavia folklórne skupiny Dolina z Gemerskej Polomy, Brezinky z Polomky, Podžiaran z Papradna, Kýčer z Turej Lúky, Škrupinka z Trenčína a sólisti. Večerný súbor programov otvorí o 19.20 h pásmo zahraničných účinkujúcich Dedičstvo národov a pred deviatou na javisko vybehnú - ako Z veľkej knihy - folklórne súbory Ponitran z Nitry, Ruthenia z Bratislavy, Mladosť z Banskej Bystrice a Technik z Bratislavy. Šesťdesiate narodeniny festivalu sa budú oslavovať od 22.25 h aj v programe Spomienkári. V ňom sa predstavia účinkujúci zo vzdialenejších častí Slovenska, ktorí už v minulosti mali tú česť vystupovať na myjavskom festivale. Pôjde o Šumiačan zo Šumiaca, Podpoľanec z Detvy, Vranovčan z Vranova nad Topľou, Velička z Velkej nad Veličkou, Csalló zo Šamorína, ĽH Ponitran z Nitry a sólistov Zuzanu Gajdošovú-Palušku, Bernarda Garaja a Ľubomíra Tatarku-Čalamacha. A komu sa bude stále máliť, môže si skvelú atmosféru MFF MYJAVA vychutnávať aj po polnoci na ľudových zábavách v mestečku či pred reštauráciou.

     Posledným festivalovým dňom bude nedeľa 23. júna. Nuž a ako sa na nedeľu patrí, začne sa o 10.00 h misijnými bohoslužbami v Mestečku MY-A-VY, ktoré povedie Cirkevný zbor ECAV Turá Lúka a konseniorka Myjavského seniorátu Iveta Vachulová. Kto by nestihol piatkové predstavenie Divadla Korbáč, bude mať šancu na reparát práve v nedeľu, a to o 11.30 h. Na svoje si prídu aj deti, ktoré sa budú môcť zabaviť v tvorivých dielňach pri perníkovej chalúpke, pozrieť si rozprávku O malej neposednej hviezdičke, vyskúšať si úpravu tradičných dievčenských účesov, priučiť sa ľudovej piesni v Školičke spevu či pohrať sa so zvieratkami na minifarme. A budú to práve deti, ktoré ako prvé potešia divákov v amfiteátri Trnovce. O 14.15 h sa tu totiž začne pásmo Deti, deťúrence, detiská, v ktorom sa predstavia detské folklórne súbory Kopaničiarik z Myjavy, Kornička z Trenčína, Jelenček z Jelenca, Vienok z Bratislavy a Kobylka z Devínskej Novej Vsi. Celý festival následne vyvrcholí záverečným galaprogramom s jednoduchým názvom Šesťdesiatka MY-JA-VY, ktorý bude v podstate výberom toho najlepšieho zo scény jubilejného ročníka festivalu. Uvidíte tu zahraničné súbory, detské folklórne súbory, folklórne súbory a skupiny, ľudové hudby a sólistov z jednotlivých programov realizovaných v predošlých dňoch. A napokon MFF MYJAVA 2019 o 17.00 h definitívne odíde do minulosti programom De je pjesen, tam je radost na lúke za amfiteátrom, v ktorom sa predstavia Kasanka, Mužský sbor Svatobořice-Mistřín a Cimbálová muzika z Milotíc.

     Čo sa týka organizačného zabezpečenia, asi najväčšou novinkou bude pre návštevníkov skutočnosť, že sa vo festivalovom areáli bude používať len ekologický, kompostovateľný riad. Organizátori sa na to síce pripravovali už minulý rok, ale až teraz, počas 60. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2019, začnú svoj zámer uvádzať do praxe. Členovia Prípravného výboru MFF MYJAVA sú presvedčení, že taká veľká a významná akcia, akou myjavský festival je, si zaslúži, aby sa jej renomé zvyšovalo aj v oblasti ekológie a nezaťažovala svojou realizáciou životné prostredie viac, ako je nutné. Predajcovia boli o tejto skutočnosti vopred informovaní a teraz budú na rade samotní návštevníci. Aby to totiž malo celé význam a riad sa dal po použití zhodnotiť, musíme sa spoločne snažiť vyhadzovať ho do odpadových nádob na to určených. Tie budú spoločne s ďalšími kontajnermi rozmiestnené v areáli a budú na ne upozorňovať aj informačné tabuľky.

     Ďalšie novinky sa týkajú dopravy a navigácie k festivalovému areálu. Ako každý rok, aj teraz bude kyvadlovú dopravu medzi areálom Trnovce, Námestím M. R. Štefánika v Myjave a mestskou časťou Turá Lúka zabezpečovať cestný vláčik Kopaničiarsky expres a autobusy SAD Trenčín. A kým počas uplynulých ročníkov autobusy končili svoju prevádzku po polnoci, tento raz budú jazdiť dlhšie, aby sa návštevníci mali ako dostať domov aj v prípade, že zostanú na tanečných zábavách a nemuseli pri tom používať vlastné motorové vozidlo. Zároveň budú autobusy zachádzať k železničnej stanici Myjava k vybraným vlakovým spojom, aby uľahčili návštevníkom cestu do Trnovcov alebo centra mesta, čo sa osvedčilo aj minulý rok. Organizátori zároveň sľubujú viac navigačných tabúľ k areálu Trnovce z príjazdov na Myjavu v smere od Brezovej pod Bradlom, Senice, Starej Turej i neďalekej Moravy. Navyše od križovatky Námestia M. R. Štefánika s Hurbanovou ulicou až po Trnovce budú cestu na festival označovať nové vlajočky s motívom MFF MYJAVA umiestnené na stĺpoch verejného osvetlenia.

     Nuž teda, zdá sa, že všetko je na dobrej ceste a Medzinárodný folklórny festival MYJAVA v tomto roku oslávi svoje 60. narodeniny dôstojne a s programom, ktorí má veľký potenciál osloviť všetky vekové kategórie divákov, prilákať ich v júni do kopaničiarskeho kraja a ukázať im krásu tradičnej ľudovej kultúry v rôznych podobách. Už len aby to počasie vyšlo... :) Všetkých vás srdečne na myjavský sviatok folklóru pozývame!

     Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2019 pre vás v termíne 19. - 23. 6. 2019 pripravuje mesto Myjava v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry Myjava, SNM - Múzeom SNR v Myjave, s podporou Fondu na podporu umenia, Trenčianskeho samosprávneho kraja a sponzorov.