Kde zoženiete knihu o MFF MYJAVA?

16.06.2020

Počas nadchádzajúceho víkendu, v sobotu 20. a v nedeľu 21. júna 2020, zoženiete na Námestí M. R. Štefánika v Myjave novú reprezentatívnu publikáciu s názvom Myjava - 60 ročníkov folklórneho festivalu 1956 - 2019. Ako napovedá samotný názov, kniha je venovaná histórii i súčasnosti Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA, ktorý v roku 2019 oslávil svoje 60-te narodeniny a patrí medzi tri najväčšie a najvýznamnejšie folklórne festivaly na Slovensku. K dispozícii bude v predajnom stánku Miestnej akčnej skupiny Kopaničiarsky región a potom tiež v Turistickej informačnej kancelárii na autobusovej stanici. Cena knihy, ktorej vydanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, je 17,- €.

Kvalitne spracovaná publikácia čitateľa na 351 stranách prevedie dejinami festivalu od jeho vzniku v malom amfiteátri hotela Slovan v Piešťanoch cez Vrbové a Krakovany až po Myjavu, kde napokon festival zakotvil a získal svoje renomé. Je tu popísaný vývoj a rozvoj tohto sviatku folklóru zo spoločenského, odborného, kultúrneho, organizačného či dramaturgického hľadiska. Veľa zaujímavých informácii sa dozvieme o areáli v Trnovcoch, kde vyrástol amfiteáter, bez ktorého by Myjava - ako festival familiárne nazývame - nebola Myjavou. Zoznámime sa s ľuďmi, ktorí sa na príprave a organizácii festivalu podieľali alebo stále podieľajú organizačne i programovo. Získame prehľad o premenách festivalu, o tom, ako sa menil nielen jeho názov, ale aj ako sa programovo a scénicky rozrastal, ako oslovoval stále širšie spektrum divákov... Nechýbajú ani štatistické údaje z prípravného výboru, programovej rady, realizovaných programov alebo zo zoznamu držiteľov Ceny festivalu. Knihu vkusne dopĺňajú desiatky kvalitných fotografií zachytávajúcich atmosféru festivalu v minulosti i počas posledných ročníkov.

Publikáciu zostavili Mgr. Viera Feriancová a Mgr. Jana Zelenayová a autorsky sa na jej príprave podieľali Ing. Jozef Lehocký, Ján Gálik, Mgr. art. Vladimír Kyseľ a Mgr. Viera Fesriancová. Väčšina fotografického materiálu a dizajn knihy vznikli v Ateliéri Edo, s. r. o. v Skalici. Knihu vydalo mesto Myjava a ako sme už spomenuli, jej vznik podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Veríme, že si kniha nájde cestu do vašich knižníc a vďaka nej spoznáte myjavský folklórny festival z rôznych iných pohľadov, ktoré vám boli doteraz skryté a budete ho na budúci rok vnímať možno inak a komplexnejšie. Tešíme sa na stretnutie sa Vami, priatelia, o rok v Trnovcoch!