Ktoré krajiny budú mať zastúpenie na MFF MYJAVA 2018?

31.05.2018

Každoročne našich návštevníkov pochopiteľne zaujíma, akí zahraniční hostia v júni na Myjavu zavítajú. Ak ste si pozerali program 59. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2018, mohli ste sa v ňom dočítať, že tento rok na kopaniciach čakáme súbory zo susednej Českej republiky, Maďarska, Srbska, ďalekej Číny a Peru. Postupne si ich môžeme predstaviť. Začneme juhoamerickým štátom Peru, ktorý mal svoje zastúpenie na myjavskom festivale aj pred dvoma rokmi. V júni 2018 sa Peruánci v Myjave predstavia znova, ale pôjde o iný súbor predvádzajúci iný typ tradičnej ľudovej kultúry. Kým v roku 2016 to bol skôr folklór z "horských" oblastí Peru, tento raz návštevníkom MFF MYJAVA 2018 predvedie súbor ASOCIACION CULTURAL C.I.D.A.N. MI PERU z mesta Lima umenie z Coast Sierra a Amazónie. A mali by sme sa na pódiu amfiteátra dočkať aj odkazu Inkov. 

Ďalej na Medzinárodnom folklórnom festivale MYJAVA 2018 privítame hostí z ďalekej Číny. Tí k nám pricestujú z hornatej provincie Jün-nan. Alebo tiež 云南 či Yúnnán. Jej severozápadná časť je historickou časťou Tibetu a na juhu susedí s Vietnamom a Mjanmarskom. V júni tak očakávame príchod dvoch folklórnych skupín. Jedna - Red Lantern Folk Ensemble of Daxingdi Town - bude reprezentovať tradičnú kultúry etnickej skupiny Lí Zú (黎族), druhá s názvom Pumi traditional culture group zasa predstaví etnickú skupinu Púmí (Pǔmǐ Zú, 普米族).

Tretím hosťom bude súbor KUD Stanko Paunovič zo Srbska. Skratka KUD by sa dala voľne preložiť ako kultúrno-umelecký spolok. Tento súbor vznikol v roku 1948 a pochádza z mesta Pančevo. Napríklad v roku 2010 sa stal najlepšie hodnoteným ľudovo-umeleckým kolektívom v Srbsku. Svoje umenie už predvádzal na festivaloch v Poľsku, Francúzsku, Grécku, Rumunsku, Belgicku, Holandsku, Taliansku, Švajčiarsku, Maďarsku, Anglicku, v Kanade a v mnohých ďalších krajinách. Teraz zavíta aj k nám na Myjavu, aby návštevníkom kopaničiarskeho sviatku folklóru predviedol tradičnú kultúru z rôznych častí Srbska.

A ako by to vyzeralo, keby na Myjave chýbali susedia z Moravy, že... Ale nič také sa nestane. Aj v roku 2018 bude mať Česká republika svoje zastúpenie na Medzinárodnom folklórnom festivale MYJAVA. A vzhľadom na storočnicu Prvej republiky o poznanie bohatšie. Teraz však spomeňme kolektív, ktorý bude mať svoje miesto v programoch zahraničných súborov Vitajte, priatelia, na Myjave a Dedičstvo národov. Ide o Folklórny súbor Velička z Velkej nad Veličkou, ktorý začal svoju históriu písať v roku 1968. Tento národopisný súbor spracováva piesne, tance a zvyky z juhomoravského Horňácka a susedných oblastí Kopaníc, Slovácka i Slovenska. A keďže je to z Velkej na Myjavu čoby kameňom dohodil, veríme, že na festival dorazí spolu s ním aj početná horňácka divácka kulisa.

No a piatym do počtu bude v prípade zahraničných hostí maďarský súbor Forrás Néptáncegyüttes z mesta Százhalombatta. Ten vznikol v roku 1984 a dnes patrí medzi najvýznamnejšie ľudovo-umelecké kolektívy u našich južných susedov. Svoje temperamentné umenie predvádzal vo viac ako 45 krajinách sveta vrátane Argentíny, Mexika, Taiwanu, Venezuely, Japonska, Južnej Kórei, USA a ďalších. Od roku 1994 je Forrás Néptáncegyüttes organizátorom najvýznamnejšieho folklórneho festivalu v Maďarsku, na ktorom sa každoročne schádzajú speváci, muzikanti a tanečníci z takmer 20-tich krajín. Sme radi, že v roku 2018 môžeme hostí zo Százhalombatty privítať u nás na kopaniciach. Júniusban találkozunk!