Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2024 o mesiac privíta svojich návštevníkov

21.05.2024

O mesiac, v stredu 19. júna 2024, začne Myjava ožívať ľudovými tradíciami, hudbou, tancom, spevom, remeslami a dobrou náladou. Začne sa totiž 64. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2024, ktorý potrvá do nedele 23. júna.

Myjavský sviatok folklóru ponúkne divákom počas piatich dní viac ako 40 zaujímavých programov určených pre návštevníkov všetkých vekových kategórii. Prvé z nich sa budú konať už v stredu 19. júna 2024 a pôjde o detské pásmo tvorené tradičnými hrami a tvorivými aktivitami na myjavskom námestí nazvané En-ten-tíčki. Začne sa o 9.00 h. Nasledovať bude vernisáž výstavy s názvom Vítaní hostia v Múzeu SNR v Myjave, ktorá je naplánovaná na 16.00 h. Autorky L. Oršulová a R. Tarabčíková v nej predstavia históriu karpatských Nemcov z hornej Nitry so zameraním na tradičný odev.

Detský program En-ten-tíčki bude na Námestí M. R. Štefánika v Myjave pokračovať aj vo štvrtok 20. júna 2024 v čase od 9.00 do 11.00 h. Zároveň o 10.00 h odštartuje v hlavnej sále Kultúrneho domu samka Dudíka program zahraničných súborov určený pre žiakov základných a stredných škôl nazvaný Veľký svet malým ľuďom. A popoludní o 15.30 h sa na Gazdovskom dvore v mestskej časti Turá Lúka uskutoční prijatie zahraničných súborov, ktoré v tomto roku na myjavský festival zavítajú. Organizátori očakávajú príchod účinkujúcich z Českej republiky, Chorvátska, Indie, Turecka, Ukrajiny a Vietnamu. Upozorňujeme, že toto privítanie súborov spojené s tanečnou školou nie je určené širokej verejnosti, ale len členom uvedených súborov.

No a v piatok 21. júna 2024 sa už festival rozbehne naplno. Medzi 17.00 a 18.00 h začne premávať kyvadlová doprava medzi Turou Lúkou, autobusovou stanicou v Myjave a festivalovým areálom Trnovce zabezpečovaná prostredníctvom autobusov SAD Trenčín. O 18.30 h otvorí svoje brány Mestečko MY-A-VY, začne fungovať Kuchyňa starých materí a o 19.00 h Divadlo Korbáč uvedie ďalšiu epizódu zo života svojráznych obyvateľov mestečka nazvanú Hríbarska sezóna podľa strýca Hrušku. Slávnostné otvorenie festivalu spojené s odovzdávaním Ceny festivalu je naplánované na 20.00 h a po ňom, o 20.50 h, bude hlavná scéna v amfiteátri patriť zahraničným hosťom a ich programu Dedičstvo národov a cesty k nám. O 22.20 h súbory z cudzích krajín nahradia domáce kolektívy v pásme Ostali po nich piesne a spomienky, ktoré bude venované pamiatke muzikantov Pavla Švancaru, Milana Mikláša, Vlada Jánoša a Pavla Marečka. Tešiť sa môžeme na myjavské súbory DFS Kopaničiarik, FS Kopaničiar, FS Kopa, FSk Kýčer z Turej Lúky a tiež Myjavskú cimbalovku a dychovú hudbu Myjavci. Spolu s nimi na javisko nastúpia FS Brezová z Brezovej pod Bradlom, Ľudová hudba Pavla Michaličku, Šramel, Krajnanská muzika z Krajného a Ľudová hudba Petra Obucha z Piešťan. Okrem toho si budeme môcť v prednom areáli pred amfiteátrom pozrieť fotografickú výstavu Koke zameranú na sviatočné pokrývky hlavy z Nitrianskeho Pravna. Výstava tu bude nainštalovaná až do skončenia festivalu.

Sobotňajší program nemôže začať inak, ako tradičným Jarmekom pot mijafskú vežu, kedy od 9.00 h zaplnia myjavské námestie stovky predajcov, remeselníkov, tisícky návštevníkov a nebudú chýbať ani ukážky umenia účinkujúcich festivalu v Prehliadke krojov spojenou s krátkymi vystúpeniami na Javisku na rínku. Doplní ich hudobná produkcia Dychovej hudby Myjavci, Myjavských heligóniek, heligonkárov z Prietrže a vystúpenie DFS Kopaničiarik. Kto má rád komornejšie programy, nemal by vynechať pásmo Musica Iudaica Monarchiae v evanjelickom chráme Božom so začiatkom o 11.00 h. Ten divákom predstaví klezmer skupiny Mojše Band, ktorej tvorba pevne stojí na hudobnom dedičstve karpatského židovstva.

Festivalový areál Trnovce začne ožívať o 14.00 h v Mestečku MY-A-VY a s ním aj Kuchyňa starých materí – ponuka regionálnych špecialít (nielen) z rôznych kútov Slovenska. Deti sa zasa môžu tešiť v mestečku na rozprávky, školičku tanca a spevu, česanie tradičných účesov a tiež Hriščo a bábkové divadlo v areáli pred reštauráciou. Programy v amfiteátri začnú o 15.30 h Otvorením amfiteátra so skupinou Mojše band. Po nich bude pódium patriť hudobným tradíciám národnostných a etnických menšín Slovenska v pásme O pamäti, v ktorom sa predstavia ĽH Mateja Berkyho (Hrochoť), Citarová skupina zo Sazdíc (Sazdice), Črip (Devínska Nová Ves), Izvor (Bratislava), Lomnické čháve (Veľká Lomnica), ŽSSk Marmon (Chmeľnica), ĽH Michala Nogu (Bratislava), Sajó banda (Drnava), kapela Zakarpatie, Tina Tran a opäť Mojše Band. O 17.30 h sa na javisku začne regionálny program z oblasti Malých Karpát nazvaný Kleine Karpaty vyskladaný z vystúpení DFS Magdalénka, FS Magduša (Modra), ŽSSk Breza (Pezinok-Grinava), DĽH FidliCanti (Horné Orešany), FSk Mladosť (Šenkvice) a MSSk Záruby (Smolenice). 18.50 h si na pripravenej veľkoplošnej obrazovke pozrieme vydarený krátky dokument Slamienkar o poslednom ľudovom výrobcovi slamienok z Vrboviec, Jánovi Patinkovi. No a po roztancovaní všetkých na javisku i v hľadisku v rámci tanečnej školy pre celý festivalový areál nazvanej Tancuje celá Myjava začne o 19.40 h program zahraničných súborov Priatelia na Myjave alebo Domovina našich. O 20.50 h je naplánovaný program venovaný etnickej histórii Slovenska s názvom Á la carte a o 22.20 h odštartuje pásmo Z jednej zeme s účasťou súborov FS Borostyán a Sajó banda (Drnava), FS Csallóközi (Dunajská Streda), Goralská muzika (Hladovka), MSSk Goroli (Lendak), FSk Javorina (Torysky), FSk Kečera (Jakubany), FSk Marmon (Chmeľnica), Lomnické čháve (Veľká Lomnica), ĽH Ondreja Hlaváča (Gočovo), ĽH Pasyja (Kežmarok), FS Ruthenia (Bratislava), SSk Šafolka (Smižany), MSSk Šambriňci (Šambron), Mojše Band a ďalších sólistov spevákov a tanečníkov. Komu sa bude po skončení programov v amfiteátri ľudovej kultúry stále máliť, môže sa presunúť do Mestečka MY-A-VY na Ľudovú zábavu s Ľudovou hudbou Lukáša Zindlera z Brna.

Festivalová nedeľa začne o 10.00 h remeselnými dielňami a školou tylovej paličkovanej čipky Myjavskej pahorkatiny pre malých i veľkých v pásme Remeslo má zlaté dno realizovanom v prednom areáli pred amfiteátrom. O 11.00 h znova ožije Mestečko MY-A-VY Kuchyňou starých materí a pred obedom, o 11.30 h, aby nám lepšie chutilo, nás rozosmeje Divadlo Korbáč s reprízou svojho piatkového vystúpenia o hríbarských skúsenostiach strýca Hrušku a je spoluobčanov. Za pozornosť určite stojí aj spomienkové rozprávanie V spomienkach zamerané na národnostné zloženie myjavského regiónu kedysi a dnes so začiatkom o 13.30 h. Deti sa - rovnako ako v sobotu - môžu tešiť na rozprávky pri perníkovej chalúpke, školičky spevu a tanca, na tradičné Hriščo alebo bábkové divadlo. V amfiteátri si v nedeľu popoludní môžeme pozrieť dva veľké programy. O 14.00 h to bude pásmo detských folklórnych súborov Skaličánek (Skalica), Verešváranček (Červeník), Čerešenka (Smolenice), Slnečnica (Senec), Kis Csallóközi (Dunajská Streda) a SSk Spjevule ze Skalice nazvané Tradícia na dosah! a o 15.40 h to bude záverečný galaprogram myjavského sviatku folklóru s titulom Naše-nenaše alebo o scestnosti jedinej nezmiešanej kultúry.

To samozrejme nie je všetko. Ak chcete mať lepšiu predstavu o kompletnom programe festivalu, sledujte festivalovú stránku www.mffmyjava.sk, kde bude postupne zverejnené všetko podstatné, čo o 64. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2024 potrebujete vedieť.

Kyvadlovú dopravu sme v tu už spomenuli a budeme radi, ak podľa možností necháte svoje auto doma a na dopravu do areálu Trnovce využijete práve autobusy SAD, ktoré budú medzi Trnovcami, autobusovou stanicou Myjava a vo vybraných časoch aj mestskou časťou Turá Lúka premávať od piatka 21. do nedele 23. júna 2024. Cestovné poriadky budú zverejnené na stránke www.mffmyjava.sk a ešte raz vám kyvadlovú dopravu odporúčame. Vyhnete sa tak "parkovacím manévrom" v meste a na lúke pri areáli Trnovce a spravíte niečo aj pre životné prostredie.

Apropo, životné prostredie... Aj tento rok budeme na festivale používať kompostovateľný riad a odpad budeme triediť. Pripravíme dostatok farebne odlíšených vriec na rôzne druhy odpadu a tiež zberné nádoby, ktoré budú rovnomerne rozmiestnené v areáli. A prosíme vás, aby ste sa k problematike separácie postavili zodpovedne a naozaj odpad odovzdávali tam, kam patrí. Myjavský festival je veľkým podujatím s množstvom návštevníkov a pokiaľ môžeme niečo pre našu planétu urobiť aj na tejto akcii, tak správne nakladanie s odpadom by už malo byť samozrejmosťou. Vopred vám ďakujeme za váš správny prístup a tešíme sa na stretnutie s vami na MFF MYJAVA 2024!

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2024, ktorý je členom Medzinárodnej rady organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia C.I.O.F.F. (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) a má status C.I.O.F.F. International Festival, pripravuje mesto Myjava v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry Myjava a SNM - Múzeom SNR v Myjave. Festival sa uskutoční s podporou Fondu na podporu umenia, Trenčianskeho samosprávneho kraja a pod záštitou Slovenskej komisie UNESCO. Hlavným partnerom festivalu je pivovar Urpiner.

text a foto: M. Hrin
grafika: Jan Karlik