MFF MYJAVA 2021 bude najmä v online priestore

19.05.2021

Všetkým je nám dobre známa súčasná pandemická situácia, ktorá už viac ako rok zásadným spôsobom ovplyvňuje všetky oblasti nášho života. O kultúre a športe ani nehovoriac, tie akoby posledných trinásť mesiacov ani neexistovali. Na Myjave sme museli oželieť desiatky rôznych akcií, medzi nimi i tradičné a obľúbené podujatia, ktoré v predošlých rokoch pútali pozornosť verejnosti a jednou z ich úloh bolo pripomínanie si tradícií našich predkov či upevňovanie povedomia o ľudovej kultúre. Nekonali sa Dožinky, stíchol Gazdovský dvor v Turej Lúke, v ktorom počas roka pripravovalo Centrum tradičnej kultúry Myjava viaceré edukačné programy pre deti a mládež zamerané na tradície regiónu. Fašiangy, varenie lekváru, priadky, vianočné a veľkonočné zvyky...

Z kalendára podujatí zmizol aj 61. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA, ktorý sa organizátori rozhodli preložiť na rok 2021. Lenže ani ten zatiaľ zmenu v tomto útlme, ktorý zažívame, nepriniesol. Jednou z možností, ako verejnosti pripomenúť, že festival stále žije, je preniesť ho do virtuálneho priestoru. Iste, nie je to ono, pretože žiadna sociálna sieť, žiaden stream a záznam na youtube nedokážu nahradiť osobnú skúsenosť z návštevy festivalu, zážitok z naživo predvádzaných vystúpení ľudových hudieb a tanečníkov v amfiteátri a atmosféru stretnutia s priateľmi a známymi vo festivalovom areáli... Ale stále je to možnosť ukázať priaznivcom, že kultúra - aj tá tradičná - neprestala jestvovať, aby na ňu po uvoľnení všetkých týchto opatrení nadobro nezanevreli.

Touto cestou sa po zvážení všetkých možností a vzhľadom na ťažko predvídateľný vývoj rozhodli ísť aj organizátori Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA, ktorý patrí medzi tri najväčšie a najvýznamnejšie folklórne festivaly na Slovensku. V termíne od 14. do 20. júna 2021 pripravujú Centrum tradičnej kultúry Myjava a mesto Myjava sériu programov, ktoré budú môcť diváci sledovať na sociálnej sieti, na youtube, prostredníctvom televízie a ak sa bude dať a myjavský okres sa vymaní z bordovej farby, tak v obmedzenej miere aj priamo v myjavských uliciach. Čiže pôjde o akúsi kombinovanú programovú skladbu, ktorá nebude tvorená len nejakými archívnymi materiálmi, ale aj celkom novými programami vopred pripravenými, natočenými, nahratými pre potreby festivalu. Pripravené budú napríklad videorecepty zamerané na tradičnú kuchyňu, filmy venované ľudovým remeslám, záznamy vydarených programov z predošlých festivalových ročníkov, tanečné školy a súťaže, tematické výstavy, streamy a ďalšie. Po finálnej úprave online podoby myjavského festivalu bude celý program zverejnený na našom vynovenom festivalovom webe, na FB stránke festivalu a verejnosť budeme o ňom informovať aj prostredníctvom médií.

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA pre vás pripravujú mesto Myjava, Centrum tradičnej kultúry Myjava s podporou Fondu na podporu umenia a Trenčianskeho samosprávneho kraja.