MFF MYJAVA 2021 bude v auguste pokračovať

12.08.2021

Ako je všeobecne známe, 61. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2021 sa v júni konal kvôli protipandemickým opatreniam len v online podobe.

V termíne od 14. do 20. 6. ponúkol divákom viac ako 30 nových programov odvysielaných na festivalovom youtube kanáli, na obrazovkách TV NOE, TV Myjava či TV Piešťany. Všetky si môžete stále pozrieť, a to buď priamo na spomínanom portáli youtube alebo tiež cez festivalovú stránku www.mffmyjava.sk. Organizátori, ktorými sú mesto Myjava a Centrum tradičnej kultúry Myjava, však už vtedy deklarovali, že ak to bude možné, zrealizujú malú náhradu festivalu aj priamo v myjavských uliciach. A podarilo sa. Pokračovanie festivalu budete môcť osobne navštíviť v termíne 20. - 22. augusta 2021.

Jeho dejiskom bude centrum Myjavy, konkrétne Námestie M. R. Štefánika, na ktorom nájdeme počas predposledného prázdninového víkendu tri scény. Jednu na hlavnom námestí, druhú pri evanjelickom kostole (farské námestie) a tretiu pred mestským úradom (radničné námestie). Svoju zónu v átriu pri tržnici budú mať aj najmenší návštevníci.

Program sa začne v piatok 20. 8. 2021 o 17.00 h otvorením Kuchyne starých materí, v ktorej nebudú chýbať obľúbené regionálne špeciality vrátane párancov z Pukanca či poľovníckej kuchyne PZ Turá Lúka. V rovnakom čase začnú vyhrávať Dychová hudba Myjavci na jednom pódiu a Ľudová hudba POLUN zo Starej Turej na druhom. Okrem nich v piatok vystúpi aj Detský folklórny súbor Kopaničiarik, a to o 18.00 h. Programovú ponuku bude dopĺňať Televízia na rínku. Veľkoplošná obrazovka, na ktorej si návštevníci budú môcť pozrieť spomínané natočené programy z júna tohto roku. V piatok to bude konkrétne slávnostné otvorenie MFF MYJAVA 2021, program domácich folklórnych kolektívov s názvom Výročný či koncert Miroslava Dudíka zo Slovenského rozhlasu.

V sobotu 21. 8. 2021 bude festival pokračovať od 11.00 h. A to na všetkých scénach. V tomto čase sa v átriu začnú aktivity pre deti - divadielka, hry, tvorivé dielne. na hlavnom námestí ukážky tradičných remesiel a na trávnatej ploche pri ňom privíta návštevníkov minifarma z Trenčianskych Mitíc. Na pódiách sa predstavia sa Folklórny súbor Kopaničiar i jeho ľudová hudba, muzikanti Folklórneho súboru Kopa, Folklórny súbor Brezová z Brezovej pod Bradlom, POLUN zo Starej Turej či Prietržskí heligonkári. Ich vystúpenia sú plánované od 16.00 h. Televízia na rínku začne vysielať o 13.00 h a Kuchyňa starých materí bude fungovať do 21.00 h.

V nedeľu 22. 8. 2021 môžete podujatie navštíviť takisto od 11.00 h. Program bude podobný, ako v sobotu, privítame však ďalších účinkujúcich. Vystúpia tu Kopaničiarik z Myjavy, Folklórna skupina Kýčer z Turej Lúky, Folklórny súbor Podžiaran z Papradna, Myjavské heligónky a Folklórny súbor Nadšenci z Trenčína. V posledný festivalový deň budú regionálne špeciality k dispozícií do 19.00 h, opäť bude otvorená minifarma, pripravený detský program i ukážky remesiel. Zaujímavú ponuku prinesie aj Televízia na rínku.

Festival bude počas troch dní dopĺňať výstava venovaná téme vysťahovalectva inštalovaná na námestí pred úradom s názvom Druhá Myjava a takzvané Vyhrávanie pod oknami. Teda prezentácia muzikantov predvádzajúcich svoje umenie priamo z traktorovej vlečky v myjavských uliciach. To sa bude konať v sobotu a v nedeľu od 14.00 do 16.00 h.

Vstup na pripravované programy nášho náhradného Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2021 je voľný. Prosíme však všetkých návštevníkov, aby rešpektovali platné protipandemické opatrenia a pokyny organizátorov, dodržiavali zvýšenú hygienu, umývali a dezinfikovali si ruky, zachovávali odstup od iných ľudí a mali vhodne prekryté horné dýchcie cesty. Ďakujeme, že ste zodpovední a prispejete tak k bezproblémovej organizácií nášho podujatia!

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2021 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a zo svojho rozpočtu aj Trenčiansky samosprávny kraj.