MFF MYJAVA 2024: Jarmek pot mijafskú vežu aj päť veľkých programov v amfiteátri

21.06.2024

Mesto Myjava vás srdečne pozýva na 64. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2024, ktorého program pokračuje dnes od 9.00 h Jarmekom pot mijafskú vežu. O 9.15 h tu na Javisku na rínku vystúpia Dychová hudba Myjavci, Myjavské heligónky a Detský folklórny súbor Kopaničiarik. Od 10.30 h bude mestom v rámci Prehliadky krojov prechádzať sprievod účinkujúcich, do ktorého sa po prvý raz môžete v tradičnom ľudovom odeve zapojiť aj vy. Pripomíname, že z dôvodu konania jarmoku je počas dnešného dopoludnia uzavreté centrum Myjavy pre akúkoľvek dopravu. Obchádzka je možná cez obchvat Myjavy a po uliciach Hurbanova a Partizánska. O 11.00 h sa začne program s názvom Musica Iudaica Monarchiae v evanjelickom chráme Božom a od 14.00 h program v areáli Trnovce otvorením brán Mestečka MY-A-VY. Pripravené sú rozprávkové predstavenia pre najmenších, ľudové rozprávania, tvorivé dielne, tanečné školy, koštovky a od 15.50 h vystúpenia v amfiteátri. Tie otvorí vystúpenie kapely Mojše band a po nej bude o 16.00 h nasledovať program O pamäti v hudbe venovaný hudobným tradíciám národnostných a etnických menšín Slovenska. Na 17.30 h je naplánovaný regionálny program z oblasti Malých Karpát s názvom Kleine Karpaty a po ňom film Slamienkar. O 19.30 h nás všetkých rozhýbe tanečná škola pre celý areál - Tancuje celá Myjava.

V hlavnom večernom programe sa o 19.40 h opäť predstavia zahraničné folklórne súbory z Českej republiky, Chorvátska, Indie, Turecka, Ukrajiny a Vietnamu. Od 20.50 h bude javisko amfiteátra patriť súborom Živel, Gymnik, Technik, Ruthenia, Kumšt, ĽH Michala Nogu, ŽSSk Ženy z Muzičky, Folk and Bass Orchestra a ich pásmu nazvanému Á la carte. No a posledným veľkým programom v amfiteátri bude o 22.20 h Z jednej zeme s účasťou účinkujúcich z Drnavy, Dunajskej Stredy, Hladovky, Lendaku, Torysky, Jakubian, Chmeľnice, Gočova, Kežmarku, Bratislavy, Smižian a Šambronu.

Zároveň vás upozorňujeme, že počas dňa premáva kyvadlová doprava zabezpečovaná autobusmi SAD Trenčín medzi areálom Trnovce, centrom Myjavy a Turou Lúkou. Ideálne bude, ak svoje auto odparkujete už dopoludnia priamo na záchytnom parkovisku pri festivalovom areáli a na dopravu na jarmok a späť využijete práve kyvadlovú dopravu. Autobusové prípoje sú takisto pripravené k vybraným vlakovým spojom.

Srdečne vás na festival pozývame!

M. Hrin
foto: archív Centra tradičnej kultúry v Myjave