Myjavský sviatok folklóru opäť v plnej paráde!

24.05.2022

Uvoľnenie pandemických opatrení zo strany štátu na konci februára tohto roka dalo definitívne zelenú organizátorom Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA, ktorí okamžite naplno rozbehli prípravu 62. ročníka tohto mimoriadneho podujatia.

Myjavský sviatok folklóru sa tak uskutoční v termíne 15. až 19. júna 2022 v podobe, na akú boli jeho návštevníci zvyknutí z predošlých rokov. Po dvoch rokoch opäť ožije areál Trnovce, mestečko MY-A-VY na lúke za amfiteátrom a rušno bude i počas jarmoku v centre Myjavy. Napriek časovej tiesni sa Programovej rade a Prípravnému výboru festivalu darí dať dohromady atraktívny program so stovkami účinkujúcich, so špičkovými súbormi a skupinami z celého Slovenska i zahraničnými hosťami.

Takou predohrou k hlavným programom vo festivalovom areáli budú otvorenie výstavy s názvom Košieľôčka dorúbaná v SNM - Múzeu Slovenských národných rád v Myjave, ktoré je naplánované na stredu 15. júna 2022 popoludní. Pôjde o výstavu zo zbierkového fondu SNM v Martine, ktorá návštevníkom predstaví mužskú košeľu z historického a geografického hľadiska. V ten istý deň dopoludnia bude Námestie M. R. Štefánika v Myjave patriť dobovým hrám pre deti v rámci pásma En-ten-tíčki, ktoré si najmenší návštevníci festivalu budú môcť vyskúšať aj vo štvrtok 16. júna 2022 od 9.00 do 11.00 h. Na štvrtkový večer organizátori pripravujú prijatie zahraničných súborov v areáli Gazdovského dvora v myjavskej mestskej časti Turá Lúka, ktoré bude spojené s Tanečnou školou. A ak to bude možné, súbory zo zahraničia sa počas týchto dvoch dní predstavia aj v rámci festivalových pozvánok na námestiach okolitých miest a obcí.  

No a v piatok 17. júna 2022 to už vypukne naplno. Najskôr hostia z cudziny vystúpia dopoludnia o 10.00 h pre žiakov základných a stredných škôl v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave v programe nazvanom Veľký svet malým ľuďom. Zastúpenie krajín, ktoré tento rok na myjavské kopanice zavítajú, sa vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu vo svete stále vyvíja, ale členovia Programovej rady aktívne komunikujú so súbormi z Českej republiky, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Macedónska, Cypru, či Grécka. Tak uvidíme...

Podvečer sa už dianie presunie do areálu Trnovce, kde o 18.30 h otvorí svoje brány návštevníkom mestečko MY-A-VY s obľúbenou ponukou regionálnych špecialít v rámci Kuchyne starých materí. V rovnakom čase ožije Predný areál vyhrávaním Vavrineckej trojky z Kočína-Lančára a o 19.00 h bude hostí zabávať Divadlo Korbáč z Myjavy s novým príbehom o osudoch obyvateľov Mestečka. Tohoročná časť nesie názov Jak sa ženi o svinu postarali. No a o 20.00 h zaznie v amfiteátri známa zvučka oznamujúca oficiálne otvorenie 62. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2022. To bude opäť spojené s odovzdávaním Ceny festivalu a asistovať tu bude Detský folklórny súbor Kopaničiarik, ktorý oslavuje 50 rokov svojej existencie.

Krátko pred deviatou hodinou bude pódium patriť zahraničným súborom v uvítacom pásme Vitajte, priatelia, na Myjave! a po ňom sa môžu diváci tešiť na nový program domácich súborov nazvaný Krojoveda. Vystúpia v ňom DFS Kopaničiarik, FS Kopaničiar a FS Kopa z Myjavy, FSk Kýčer z Turej Lúky, Vypletačky, Holeška z Prašníka, Krajňanky z Krajného a Brezová z Brezovej pod Bradlom.

Hlavnú piatkovú ponuku uzavrie pol hodiny pred polnocou premietanie programu Pieseň ako zrkadlo duše v podaní Márie Brdárskej-Janošky, Folklórnej skupiny Hôrka z Rejdovej a Ľudovej hudby Ondreja Hlaváča z Rožňavy.

Do neskorých nočných hodín (alebo skorých ranných?) bude ešte pokračovať Ľudová zábava v mestečku MY-A-VY s Krajnanskou muzikou z Krajného a ďalšia bude v Prednom areáli pred reštauráciou Trnovce.

Sobota 18. 6. 2022 začne - ako inak - o 9.00 h tradičným Jarmekom pot mijafskú vežu na Námestí M. R. Štefánika v Myjave. Jeho jedinečnú atmosféru s desiatkami ľudových remeselníkov a predajcov bude dotvárať Javisko na rínku s Dychovou hudbou Myjavci, Myjavskými heligónkami, Detským folklórnym súborom Kopaničiarik a Ľudovou hudbou FS Kopa so spevákom Jaroslavom Hargašom. Samozrejme, na javisku sa zastaví aj každý súbor, každá skupina, ktorá bude súčasťou sprievodu mestom v rámci Prehliadky krojov o 10.30 h.

Kto má rád komornejšiu atmosféru, môže o 11.00 h zavítať do myjavského evanjelického chrámu Božieho a pozrieť si - tento raz naživo - v piatok večer v amfiteátri premietaný program Pieseň ako zrkadlo duše. Ten bude venovaný piesni ako fenoménu, ktorý nás oslovuje, rezonuje v našom vnútri a je jedným z obrazov duše človeka.

Po skončení jarmoku odporúčame návštevníkom sa čím skôr presunúť do areálu Trnovce, pretože o 13.00 h už bude v mestečku opäť rozvoniavať Kuchyňa starých materí a o pol hodiny neskôr tu privíta najmladších hostí festivalu Divadielko MY-A-VY s rozprávkou o Neposlušných kozliatkach. O 15.00 h začnú tvorivé dielne pre deti na nádvorí perníkovej chalúpky nazvané Detské MY-A-VY a tiež ďalšia rozprávka, tento raz O malej neposednej hviezdičke.

Na svoje si v mestečku MY-A-VY prídu aj tí, ktorí sa o folklór a ľudové tradície zaujímajú serióznejšie, a to napríklad na programe Folklórna škola mravov stodola venovanom tento raz primášovi Jánovi Kolárikovi z Priepasného. Pripravená tu bude aj Koštovka páleného, Školička tanca a spevu pre deti, Tanečná škola zameraná na tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, súťaž O mijafskí kosjérek a ďalšie zaujímavé programy. Dianie na lúke ukončí - podobne ako v piatok - nočná Ľudová zábava, tento raz s Ľudovou hudbou Metošé.

Hlavné programy v amfiteátri sa v prvý víkendový deň začnú krátko po 16.00 h premietaním regionálneho programu zo Záhoria s názvom Staraua sa maci má, de mi Pán Búh místa dá. O 17.00 h tu začne tematické pásmo reflektujúce aj prítomnosť vojny tesne za našimi hranicami, ktoré autori pomenovali Tá krvavá vojna. Vystúpia v ňom MSSk Chotár z Hornej Súče, Ľudová hudba Skaličan zo Skalice, Ľudová hudba Javorníček z Hvozdnice, Krajnanská muzika z Krajného, LH Metošé z Březové, Ľudová hudba Bielikovci z Terchovej, FS Brezová z Brezovej pod Bradlom a Margita Jágerová z Lužianok.

Tému, ktorá sa dosiaľ na myjavskom festivale zrejme neobjavila, pokrýva pásmo O vianocách, já duhích nocách, ktoré začne o 18.40 h. Ako napovedá samotný názov, program bude venovaný najkrajším sviatkom roka a divákom v hľadisku ukáže, ako sa počas Vianoc zabávala mládež. Vystúpia tu Folklórna skupina a Ľudová hudba Javorníček, Folklórna skupina a Ľudová hudba Považan, Ľudová hudba Petra Obucha, Folklórny súbor Brezová a folklórne skupiny Javorinka, Žrnovanka a Červeňan.

O 21.00 h sa návštevníkom opäť predstavia zahraničné súbory v programe Dedičstvo národov a o 22.30 sa na hlavnej scéne začne pásmo Tvoja Myjava. V ňom vystúpia folklórne súbory Marína zo Zvolena, Váh z Liptovského Mikuláša, Považan z Považskej Bystrice a Nadšenci z Trenčína.

Posledným festivalovým dňom bude nedeľa 19. júna 2022 a program myjavského sviatku folklóru sa začne v mestečku MY-A-VY o 10.00 h Misijnými bohoslužbami, ktoré budú v réžii evanjelického cirkevného zboru zo Sobotišťa. V rovnakom čase už bude hosťom k dispozícií aj Kuchyňa starých materí a pred obedom divákov znova rozosmejú členovia Divadla Korbáč. Popoludní si tu na svoje prídu deti, ktorým sú určené tvorivé dielne, hrané rozprávky, programy Poďte, deti, medzi nás!, Copi a copki, Školička spevu, Školička tanca a podobne. No deti sa v nedeľu predvedú aj na javisku amfiteátra, kde o 14.30 h začne program detských folklórnych súborov Deti, deťúrence, detiská s účasťou mladých tanečníkov a hudobníkov zo Zvolena, Trenčína, Piešťan, Brezovej pod Bradlom a Nitry. No a po tanečnej škole pre celý areál nazvanej Tancuje celá Myjava sa o 16.10 môžu diváci tešiť na záverečný galaprogram Kopaničiari venovaný výročiam myjavských súborov. Na pódiu uvidia Detský folklórny súbor Kopaničiarik, Folklórny súbor Kopaničiar, Folklórny súbor Kopa a Folklórnu skupinu Kýčer z Turej Lúky. No a posledným programom tohoročného festivalu bude vyspevovanie na vydupanom kole v mestečku De je pjesen, tam je radost s účasťou Vlčnovských búdových umělkyň z Vlčnova a Mužákov z Prietržky.

A to stále nie je všetko. Ak na Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2022 v júni zavítate, sami sa presvedčíte, že v areáli Trnovce je všade čo robiť, čo vidieť, čo počúvať a čo ochutnávať. A že tradičná ľudová kultúra je stále živá a má nám všetkým čo ponúknuť aj v dnešnej dobe. Tešíme sa na stretnutie s vami, priatelia!

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2022, ktorý je členom Medzinárodnej rady organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia C.I.O.F.F. (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) a má status C.I.O.F.F. International Festival. pripravuje mesto Myjava v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry Myjava a SNM - Múzeom SNR v Myjave. Festival sa uskutoční s podporou Fondu na podporu umenia a Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Kde zoženiete vstupenky a permanentky na MFF MYJAVA 2022?

Vstupenky a permanentky na tri hlavné festivalové dni, a to piatok až nedeľu 17. - 19. 6. 2022 zoženiete aj v predpredaji. Tak ako bývalo zvykom, permanentky za zvýhodnenú cenu 20,- €/10,- € sú dostupné len v pokladni Kultúrneho domu Samka Dudíka v Myjave, a to z toho dôvodu, aby sa k nim v prípade záujmu dostali predovšetkým domáci obyvatelia. Teda občania Myjavy a okolitých obcí. Permanentky sa predávajú v pokladni vždy v pracovné dni od 12.00 do 16.00 h a v piatok 17. júna 2022 budú k dispozícií aj priamo pri vstupe do festivalového areálu Trnovce do začatia hlavného programu v amfiteátri.

Vstupenky na jednotlivé dni si môžete kúpiť cez sieť ticketportal a ich predaj tu skončí v piatok 17. júna 2022 o 20.00 h, po začatí hlavného programu v amfiteátri. Potom už budú lístky k dispozícií len na mieste, v pokladniach areálu Trnovce. Vstupné na festival je nasledovné:

piatok 17. 6. 2022 - 10,- €/základné vstupné, 5,- €/zľavnené vstupné

sobota 18. 6. 2022 - 13,- €/základné vstupné, 8,- €/zľavnené vstupné

nedeľa 19. 6. 2022 - 10,- €/základné vstupné, 5,- €/zľavnené vstupné

Nárok na zľavnené vstupné majú deti a mládež do 15 rokov, študenti po predložení dokladu o štúdiu, držitelia platných preukazov ZŤP, seniori nad 60 rokov, členovia Folklórnej únie a členských folklórnych organizácií. Návštevníci do 6 a nad 70 rokov majú vstup voľný. Držitelia vstupeniek z predpredaja si ich pri vstupe do festivalového areálu vymenia za identifikačné náramky. Treba počítať s tým, že návštevníci môžu byť pri kúpe zľavnenej vstupenky na mieste alebo pri vstupe do areálu vyzvaní, aby predložili relevantný doklad oprávňujúci ich na vstup na festival za zníženú cenu.

Prespanie v športovej hale bude možné aj tento rok

Počas uplynulých rokov sa už akosi stalo zvykom, že ubytovacie zariadenia v Myjave a okolí sú počas konania medzinárodného folklórneho festivalu celkom obsadené. A keďže organizátori nemajú priamu možnosť ovplyvniť nárast ubytovacích kapacít v regióne a nedisponujú ani vhodným priestorom na stanové mestečko pri festivalovom areáli, bude aj počas 62. ročníka MFF MYJAVA 2022 pripravená možnosť nenáročného ubytovania v mestskej športovej hale. Tá sa nachádza na Ulici Milana Marečka a bude pripravená od piatka 17. 6. 2022 do nedele 19. 6. 2022. Cena za noc je 4,- €/osoba. Treba mať so sebou spací vak a karimatku, k dispozícii je WC i sprcha. Bližšie informácie o ubytovaní získate pred festivalom i počas neho na tel. čísle 0918 831 395.

Festival obmedzí dopravu

Mesto Myjava vyzýva vodičov a majiteľov motorových vozidiel, aby od piatka 17. 6. 2022 od 20.00 h neparkovali na parkoviskách v centre mesta na Námestí M. R. Štefánika a pri rieke Myjava z dôvodu príprav na sobotňajší "Jarmek pot mijafskú vežu", ktorý bude súčasťou 62. Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2022. Mestská polícia Myjava zároveň oznamuje, že v sobotu 18. 6. 2022 bude v čase od 6.00 do 14.00 h uzavreté Námestie M. R. Štefánika vrátane komunikácie pri rieke Myjava z dôvodu konania jarmoku a sprievodu folklórnych súborov v rámci Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2022. V čase uzávierky nebude možné parkovať vozidlami v centre mesta. Mestská polícia preto žiada vodičov motorových vozidiel, aby sa počas uzávierky riadili pokynmi príslušníkov polície a dopravným značením. Doprava bude v tomto čase presmerovaná na Partizánsku ulicu, Ulicu 1. mája, Staromyjavskú ulicu a Pirte v oboch smeroch. Parkoviská pre návštevníkov festivalu budú aj tento rok na Marečkovej ulici, od križovatky Hurbanovej ulice s Moravskou ulicou po križovatku Hurbanovej ulice so Staromyjavskou ulicou a na Moravskej ulici po križovatku Moravskej ulice s Hurbanovou ulicou. Tiež bude možné využiť ostatné parkoviská na Myjave za predpokladu, že vodiči dodržia ustanovenia cestného zákona. Ďalšie parkovacie miesta budú už tradične za malý poplatok k dispozícií pri areáli Trnovce. Budú opäť riešené na trávnatých plochách pri festivalovom areáli. Ďakujeme za pochopenie!

text a foto: M. Hrin