Nezvyčajný folklórny týždeň sa začína!

13.06.2021

V pondelok 14. júna 2021 sa prvými online programami začne 61. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2021. A MY budeme radi, ak VY budete pri tom.

Samozrejme, organizátori festivalu, ktorými sú mesto Myjava, Centrum tradičnej kultúry Myjava a SNM - Múzeum SNR v Myjave, by boli najradšej, keby nás všetkých mohli privítať na hlavnej scéne, priamo v amfiteátri Trnovce. Bohužiaľ, súčasné pandemické opatrenia a nastavenie kultúrneho COVID semaforu neumožňujú organizovať v myjavskom okrese žiadne väčšie podujatia a tak bude festivalový areál aj tento rok zívať prázdnotou. Aby sme však na ten náš folklór náhodou nezabudli a pripomenuli si fakt, že tu myjavský sviatok folklóru stále je a vôbec nespí, presunuli sme hlavné festivalové dianie do virtuálneho priestoru. Na web, sociálne siete, či na televízne obrazovky. Počas nasledujúcich siedmich dní môžeme byť účastní 32 programov, z ktorých prevažnú časť môžeme sledovať a počúvať a menšiu aj čítať. A veríme, že si na svoje prídu všetci milovníci tradičnej ľudovej kultúry. Či už majú radšej spev alebo tanec, či hudbu, zaujíma ich ľudový odev, kuchynské umenie našich predkov, prípadne si radi čosi naštudujú aj o tradičnej kultúre iných krajín sveta. Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2021 ponúkne, ako sa vraví, z každého rožka troška. Pozrime sa teda na jeho programovú skladbu podrobnejšie.

Kuchyňa starých materí. To je názov obľúbeného programu, ktorý má veľký podiel na tom, že sa z nášho mestečka MY-A-VY na lúke za amfiteátrom stala počas uplynulých rokov plnohodnotná festivalová scéna. Tradičné recepty zo všetkých kútov Slovenska, ale aj od našich krajanov spoza hraníc, lákajú a plnia bruchá stovkám návštevníkov. A keďže tento rok nemôžeme osobne nasávať všetky tie príjemné vône v kulisách myjavských domčekov, ponúkneme divákom recepty na to, ako si niektoré dobroty pripraviť doma. Na našom novom youtube kanáli MFF MYJAVA odvysielame prípravu párancov z Pukanca, baby vo fazuli z hornej Nitry, čerešňových halušiek z Hubiny či myjavskej obradovej cestoviny - hrtánkov. Mňam, mňam...

V ponuke nebudú počas týždňa chýbať ani výstavy. Z nich dve budeme môcť vzhliadnuť online a jednu - ak nebudeme leniví - aj osobne. V priestoroch myjavského múzea Slovenských národných rád. V utorok 15. júna 2021 spustíme prehliadku umeleckých fotografií z predošlých ročníkov festivalu nazvanú MYJAVA očami Eda Timka a vo štvrtok 17. júna 2021 zasa výstavu venovanú fenoménu vysťahovalectva s názvom Druhá Myjava. Verte, že bude čo pozerať a obdivovať a aj sa všeličo múdre dozvieme. No a kto bude mať čas a chuť, nech sa takisto od 17. júna vyberie do spomínaného myjavského múzea. V ňom bude až do 19. septembra 2021 prístupná výstava s poetickým titulom - Krása pre ženu stvorená. Ide o autorskú výstavu E. Dudkovej z Etnografického múzea v Martine, ktorej témou je čepiec, kápka, főkötő, jednoducho pokrývka hlavy vydatej ženy.

Ak by ste počas tohto festivalového týždňa zápasili s nedostatkom času, môžete si z nášho webu na neskoršie štúdium a rozšírenie folklórnych obzorov stiahnuť reedície troch zborníčkov. Tie kedysi, keď sa ešte festival folklórnymi slávnosťami nazýval, obšírnejšie spracovávali tému jedného z programov daného ročníka. Pripravovali ich tak autori programov, ako aj prizvaní etnológovia. My sme pre vás tento rok vybrali tituly Ihravé čítanie pri riečke Myjave, Zabudnuté postavy a Zborníček ľudových tancov - krútivé tance západného Slovenska. Postupne podľa programu budeme nahadzovať linky na ich stiahnutie a veríme, že vás potešia rovnako, ako nás, keď sme im po rokoch vdychovali nový život.

A čo by sme to boli za medzinárodný festival, keby na ňom chýbali zahraniční hostia. Tí tento rok - pochopiteľne - nemali k nám do kopaničiarskeho kraja ako pricestovať, ale my sme sa s nimi spojili na diaľku a dali dokopy pásmo nazvané Dedičstvo národov vo fenoménoch UNESCO. Tento program máme pripravený na sobotňajší večer 19. júna 2021 a uvidíte v ňom tradičnú kultúru viac ako dvadsiatich krajín sveta. To je slušná prehliadka, čo poviete?

Samozrejme, v žiadnom prípade nezabúdame na to, kde sme, kde pôsobíme a kde má náš festival svoje zázemie. U nás na Myjave. Vo festivalovej ponuke preto nájdeme aj päť programov, v ktorých majú svoje zastúpenie domáce súbory a kolektívy. Predovšetkým ide o slávnostné otvorenie festivalu v piatok 18. júna 2021 vo večerných hodinách a hneď po ňom nasledujúci program Výročný. Ako napovedá samotný názov, pôjde o pásmo pripomínajúce 70 rokov pôsobenia FSk Kýčer z Turej Lúky, 65. narodeniny FS Kopaničiar a dvadsiate výročie založenia FS Kopa. Ďalším veľmi pekným programom, po ktorom budete mať chuť vybehnúť bosí do rannou rosou zmáčanej trávy, bude v sobotu 19. júna 2021 popoludní Ihranie pri riečke Myjave. To pre nás natočili deti z DFS Kopaničiarik. Nuž a našich zástupcov nájdeme aj v Tanečnej škole - tance z Myjavy a v nedeľnom záverečnom pásme Tance západného Slovenska.

Ozaj, humor sme už spomínali? Veď ani ten nesmie na MFF MYJAVA chýbať. A zvlášť v tejto ťažkej dobe, kedy si ani s kamarátom poriadne štrngnúť nemôžeme - jedine tak cez obrazovku počítača alebo smartfónu, furt musíme sledovať farby okresov a v jednom kuse byť v strehu a promptne reagovať na meniace sa vyhlášky a pravidlá. Ako tieto nástrahy zvládali a zvládajú folkloristi, to nám prezradí program Jako sa Trenčani s logdavnom pasuvali v sobotu večer.

A to stále nie je všetko, milí priatelia! Nachystané máme tanečné súťaže, hudobné pozdravy, ukážeme vám, ako správne obliekať tradičný ženský odev zo Selca či upravovať hlavu na Vrbovciach, nazrieme aj pod pokrievku tradičných remesiel... Tak zostaňte s nami a každý deň pozorne sledujte náš festivalový web, facebookovú stránku, youtube kanál a neskôr aj obrazovky našich mediálnych partnerov TV NOE, TV Myjava a TV Piešťany. Tí vám niektoré naše programy prinesú rovno pod nos, na vaše 150 centimetrové OLED 4K televízory, aby ste si nemuseli len na mobiloch a laptopoch kaziť oči. Tešíme sa - aspoň takto sprostredkovane - na stretnutie s vami!

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2021 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Supported using public funding by Slovak Arts Council.

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2021 podporil Trenčiansky samosprávny kraj.