Predstavenie zahraničných účinkujúcich na MFF MYJAVA 2024

18.06.2024

To, že Myjava je festivalom ozaj medzinárodným, nie je len naoko. Že by sme si sami povedali - je to tak a basta! Nie, nie... Ako iste mnohí z vás vedia, sme totiž držiteľom certifikátu CIOFF International Festival. A táto potešujúca skutočnosť je pre nás zároveň záväzkom, ktorý sa snažíme každoročne dodržiavať a pozývame k nám ozaj zaujímavé a kvalitné súbory z celého sveta.

Účasť tých tohoročných súvisí s hlavnou témou 64. ročníka, ktorou je etnická rozmanitosť Slovenska. Účinkujúci spoza hraníc našej krajiny tak symbolizujú prítomnosť etnických a národnostných menšín na území Slovenska, ktoré formovali a ovplyvňovali vývoj tradičnej ľudovej kultúry u nás. Dovoľte nám teda našich hostí v krátkosti predstaviť.

🇨🇿 Zo susednej Českej republiky k nám zavíta Soubor lidových písní a tanců Hlubina z Ostravy, ktorý patrí medzi najstaršie súbory v ČR. Vznikol už v roku 1947 a funguje dodnes. Má asi 100 členov a tradičnú ľudovú kultúru severnej Moravy a Sliezska doteraz reprezentoval na podujatiach v Južnej Kórei, na Malte, v Grécku, Škótsku, Švedsku a ďalších krajinách sveta. No a my ho na tohoročnej Myjave uvidíme na vlastné oči a vypočujeme si ich na vlastné uši. Veď trocha "baníckeho" folklóru rozhodne nebude na škodu, však?

🇭🇷 Z obľúbenej dovolenkovej destinácie Slovákov, z Chorvátska, k nám na kopanice pricestuje súbor KUD Tena, Đakovo, ktorý nám predstaví ľudové tradície a zvyky tejto prímorskej krajiny. Súbor vznikol v roku 1985 a dnes má okolo 200 členov. Účinkoval už na viac ako tridsiatich festivaloch organizovaných pod hlavičkou CIOFF a my ho uvidíme na Myjave spolu s ostatnými zahraničnými účinkujúcimi minimálne v piatok 21. a v sobotu 22. júna večer v amfiteátri Trnovce.

🇮🇳 Z ďalekej Indie zasa zavíta na 64. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2024 kolektív Marwar Folk Group, aby divákom predviedol kus svojho tradičného umenia v podobe ľudovej hudby a tancov Rajasthanu (Rádžastánu). Regiónu, ktorý je považovaný za pravlasť všetkých Rómov a tým pádom má v tohoročnej skladačke etnickej rozmanitosti Slovenska svoje pevné miesto. Každá časť Rádžastánu má svoju vlastnú formu ľudovej zábavy, ktorú vo väčšine prípadov zabezpečujú profesionálne komunity zabávačov. Pre mnohé z nich to bol a je jediný zdroj obživy. Títo umelci nevlastnili pôdu, neusadili sa, ale rozhodli sa viesť kočovný život. Týchto tanečníkov, spevákov a hudobníkov pozývali indické rodiny na svoje oslavy - či už pri narodení dieťaťa, na svadby alebo iné príležitosti. A ako to potom na oslave vyzeralo, to uvidíme aj na Myjave. Tešiť sa môžeme na bubny Dholak sprevádzané hlbokými basmi spevákov, tanečnice Kachhi Ghodi a Kalbeliya, typické hudobné nástroje - ravanhatha (strunový nástroj), morchang (židovská harfa), bankia (trúbka), algoza (dvojité flauty), duff (tamburína) a ďalšie. Súbor Marwar Folk Group má za sebou vystúpenia doma v Indii, vo Švédsku, Lotyšsku, Bielorusku, na Taiwane, v Južnej Afrike, Švajčiarsku, Nepále a ďalších krajinách. Bude nám cťou privítať ich aj u nás v kopaničiarskom kraji na Slovensku a veríme, že sa vám ich program bude páčiť!

🇹🇷 Z Turecka k nám tento rok zavíta Združenie ľudového tanca Univerzity Eskişehir Osmangazi HAMER, ktoré svoju činnosť odštartovalo v období rokov 2000 a 2001. Vo svojom repertoári má napríklad tance z oblastí Eskişehir, Izmir, Muğla, Artvin, Trabzon či Gaziantep. Doteraz súbor absolvoval viac ako 400 vystúpení po celom Turecku, ale i v Srbsku, Poľsku, Katare, USA a v ďalších krajinách. Tešíme sa, že tureckí hudobníci a tanečníci odkazujúci v zmysle tohoročného hlavného motívu etnickej rozmanitosti na formovanie kultúry v našich dejinách počas Osmanskej ríše budú súčasťou programov zahraničných súborov 64. ročníka MFF MYJAVA 2024.

🇺🇦 Zo susednej Ukrajiny pricestuje na Myjavu súbor Kralycia (Kralytsia) z Kyjevskej Národnej univerzity kultúry a umenia. Ten bol založený v roku 1991 profesorom Ivanom Hryhorovyčom Sinelnikovom. Kolektív dostal meno podľa slovanskej bohyne jari. Zaoberá sa výskumom a popularizáciou ľudových zvykov, obradov, piesní, choreografií a inštrumentálnej hudby Ukrajiny. Základ repertoáru Kralycie tvoria piesne z regiónov Rivne, Zhytomyru, Chernihivu a tiež z Volyne, Kyjeva a Dnepra. Vystúpenia ukrajinských folkloristov budú súčasťou minimálne tak piatkového ako aj sobotňajšieho večerného programu v amfiteátri Trnovce.

🇻🇳 No a poslednou krajinou, ktorá sa v rámci hlavného motívu etnickej rozmanitosti Slovenska a jeho kultúry 64. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2024 predstaví, bude Vietnam. Zastupovať ho však budú "naši" Vietnamci, ktorí našli svoj druhý domov práve na Slovensku. Tí pred dvadsiatimi rokmi založili skupinu Hoa Huong-Duong (Slnečnica), aby si udržali kontakt so svojimi zvykmi a tradíciami. Jej členovia nám na pódiu amfiteátra predvedú napríklad typický vietnamský klobúkový tanec alebo tanec so slnečníkmi.

M. Hrin
foto: M. Hrin