Príhovor primátora Myjavy k MFF MYJAVA 2023

16.06.2023

Milí hostia, vážení návštevníci Myjavy, priaznivci tradičnej ľudovej kultúry!

Náš sviatok folklóru začína písať svoju 63. kapitolu a ja mám tú česť vás po prvý raz, ako primátor Myjavy, privítať na Medzinárodnom folklórnom festivale MYJAVA, v areáli Trnovce. Opäť po roku sa tu stretávame, aby sme sa niekoľko dní nechávali uniesť krásou krojov, ľudovej hudby, tanca, spevu a uctili si dedičstvo našich predkov. Úprimne ma teší, že je to práve náš myjavský festival, ktorý sa ako jediný na Slovensku môže pochváliť statusom CIOFF a právom sa radí medzi najväčšie a najvýznamnejšie folklórne festivaly v krajine. Opäť sme sa snažili spraviť všetko preto, aby ste sa u nás cítili príjemne a odniesli si z kopaničiarskeho kraja domov množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Naším cieľom bolo a je ukázať vám pestrosť a rôznorodosť nielen domácich ľudových tradícií, ale aj tých svetových, zabaviť vás a možno aj poučiť o dôležitosti uchovávania zvykov našich predkov. V rámci 63. ročníka nášho podujatia uvidíte viac ako 1800 účinkujúcich z celého Slovenska, zo susednej Českej republiky, Bosny a Hercegoviny, či ďalekého Nepálu a Južnej Kórey.

V rámci pripraveného programu sme sa znova snažili zachovať všetko to, čo je dobré a obľúbené, takže aj tento rok sme pre vás nachystali Jarmek pot mijafskú vežu so sprievodom účinkujúcich centrom mesta či mestečko MY-A-VY s obľúbenou Kuchyňou starých materí a pestrou paletou nescénických programov. Naši najmenší návštevníci sa zasa môžu tešiť na tvorivé dielne, školičky, rozprávky, zvieratká na minifarme či dobové hry na Hrišči. A tie najväčšie programy si môžete pozrieť – ako inak – v amfiteátri Trnovce. Jeho javisko bude tento rok patriť trinástim zaujímavým pásmam, v ktorých uvidíte folklórne kolektívy z nášho podbradliansko-podjavorinského kraja, z Tekova, Považia, Banskej Bystrice, Bardejova a ďalších slovenských regiónov.

Priatelia, dovoľte mi v závere môjho príhovoru poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že sa myjavský festival počas svojej doterajšej histórie stal rešpektovaným a obľúbeným podujatím. Ozajstnou oslavou ľudových tradícii, na ktorú sa vždy všetci veľmi tešíme a ktorá tvorí ťažisko kultúrneho diania u nás na Myjave. Ďakujem všetkým organizačným pracovníkom, Programovej rade festivalu i členom Prípravného výboru. Moja vďaka patrí takisto autorom programov, podporovateľom, sponzorom, mediálnym partnerom, technickým pracovníkom, inšpicientom, pozorovateľom, brigádnikom, jednoducho všetkým, ktorí robia Myjavu Myjavou. Dámy a páni, vitajte na Myjave!

Ing. Ľubomír Halabrín
primátor Myjavy a predseda Prípravného výboru MFF MYJAVA