Príhovor primátora Myjavy k MFF MYJAVA 2024

19.06.2024

Vážení hostia, milí návštevníci Myjavy, všetci priaznivci tradičnej ľudovej kultúry!

Dovoľte mi, aby som vás srdečne privítal na 64. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA. Ani sme sa nenazdali a opäť sa stretávame, aby sme niekoľko dní obdivovali krásu krojov, tešili sa z tónov ľudovej hudby, nechali sa strhnúť vírom tanca, započúvali sa do krásneho spevu a dôstojne si uctili dedičstvo našich predkov. Určite stojí za to spomenúť, že náš myjavský festival sa ako jediný na Slovensku môže pochváliť statusom CIOFF International Recognized, aj v tomto roku sa koná pod záštitou organizácie UNESCO a sme hrdí, že patrí medzi najväčšie a najvýznamnejšie folklórne festivaly v krajine. My, ako organizátori podujatia, sme sa opäť snažili urobiť všetko preto, aby ste sa u nás cítili príjemne a odniesli si z kopaničiarskeho kraja domov množstvo úžasných a nezabudnuteľných zážitkov. Naším cieľom bolo a je ukázať vám pestrosť a rôznorodosť nielen domácich ľudových tradícií, ale aj tých svetových, zabaviť vás a možno aj poučiť o dôležitosti uchovávania kultúry našich predkov. V rámci 64. ročníka nášho podujatia uvidíte takmer 2000 účinkujúcich z celého Slovenska, zo susednej Českej republiky, Chorvátska, Ukrajiny, Turecka, ale aj z exotického Vietnamu či Indie. Toto zloženie krajín, z ktorých sme súbory a skupiny na Myjavu pozývali, dopĺňa nosný motív aktuálneho festivalového ročníka. Tým je kultúra národnostných menšín, ktoré na Slovensku máme.

V rámci pripraveného programu sme sa znova snažili zachovať všetko to, čo je dobré a obľúbené, takže aj tento rok sme pre vás nachystali Jarmek pot mijafskú vežu so sprievodom účinkujúcich centrom mesta, do ktorého sa môžete v ľudovom odeve zapojiť aj vy sami, či mestečko MY-A-VY s obľúbenou Kuchyňou starých materí a pestrou paletou nescénických programov. Naši najmenší návštevníci sa zasa môžu tešiť na tvorivé dielne, školičky, rozprávky, zvieratká na minifarme či dobové hry na Hrišči. A tie najväčšie programy si môžete pozrieť – ako inak – v amfiteátri Trnovce. Jeho javisko bude tento rok patriť dvanástim zaujímavým pásmam, v ktorých uvidíte folklórne kolektívy nielen z nášho podbradliansko-podjavorinského kraja, ale aj z ďalších regiónov Slovenska. Celkovo na vás čaká viac ako 40 programov a 89 aktivít.

Priatelia, dovoľte mi v závere môjho príhovoru poďakovať všetkým, ktorí majú podiel na tom, že sa festival počas svojej bohatej, takmer 65-ročnej histórie, stal rešpektovaným a medzinárodne obľúbeným podujatím. A tvorí ťažisko kultúrneho diania u nás na Myjave. Ďakujem touto cestou všetkým organizačným pracovníkom, programovej rade festivalu i členom prípravného výboru. Moja vďaka patrí takisto autorom programov, podporovateľom, sponzorom, mediálnym partnerom, technickým a bezpečnostným pracovníkom, inšpicientom, pozorovateľom, brigádnikom, jednoducho všetkým, pre ktorých je MYJAVA srdcovou záležitosťou. Dámy a páni, vitajte a cíťte sa tu ako doma!

Ing. Ľubomír Halabrín
primátor Myjavy