Program piateho dňa MFF MYJAVA 2021

18.06.2021

Milí priatelia, vážení návštevníci, ctení priaznivci folklóru! Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2021 bude pokračovať piatym dňom, v rámci ktorého sme pre vás pripravili päť atraktívnych programov.

Začneme o 18.00 h premietaním dokumentu o majstrovi košikárovi Jánovi Cigánikovi z Veľkej Doliny a jeho nevšednej tvorbe nazvaným Košikár deviatich remesiel.

O 19.00 h budeme pokračovať Tanečnou školou, ktorá je tak, ako každoročne, venovaná aj domácemu tanečnému repertoáru. Pod vedením tanečnej majsterky Lenky Šútorovej Konečnej a Ladislava Konečníka sa budete môcť naučiť starobabskú z Myjavy.

O 20.00 h nás čaká slávnostné otvorenie 61. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2021, ktoré by sme v obdobnom čase za normálnych okolností sledovali na pódiu amfiteátra Trnovce. Nuž, ale, nedá sa... Niektoré časti ceremoniálu našťastie ostávajú nezmenené a aktuálny ročník MYJAVY slávnostné otvorí primátor a predseda Prípravného výboru pán Pavel Halabrín. A potom už bude, ako nikdy nebolo. A všetci budeme veriť, že o rok opäť bude všetko tak, ako bývalo.

O 20.30 h môžete na našom festivalovom youtube kanáli MFF MYJAVA vzhliadnuť program domácich folklórnych súborov a skupín nazvaný Výročný. Ako napovedá samotný názov, je venovaný výročiam folklórnych kolektívov z Myjavy a Turej Lúky, ktoré pripadli na roky 2020 a 2021. Kvôli pandémií ich však nebolo možné osláviť a tak si ich pripomenieme (zatiaľ) v tomto programe. A veríme, že čoskoro aj naživo. Pozrieme sa však aj na MFF MYJAVA, ktorý sa v roku 2021 koná na Myjave už štyridsiaty piaty raz.

A napokon o 22.00 h sa môžete tešiť na pásmo tematicky výsostne aktuálne, v ktorom sa dozvieme, ako sa museli s pandémiou, karanténou, lockdownom a kadejakými týmito nepeknými skutočnosťami popasovať folkloristi. V programe s titulom Jako sa Trenčani s logdavnom pasuvali nám to prezradia spôsobom sebe vlastným MSSk Škrupinka Trenčín, ĽH Metošé, Hana Mišíková a Tomáš Lendvay, Vlado Mišík, rod. Ďuráčiová, Júlia Vlková, členovia FSk Selčan a DFS Selčianka a FS Nadšenci.

Takisto pripomíname, že vybrané programy začínajú dnes večer vysielať aj naši mediálni partneri TV NOE, TV Myjava a TV Piešťany.

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Supported using public funding by Slovak Arts Council.

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA podporil Trenčiansky samosprávny kraj.