Vizuál MFF MYJAVA 2023 sa sústredí na fragmenty

08.03.2023

Svetlo sveta uzrel vizuál 63. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2023, ktorý pre vás pripravujeme v termíne od 14. do 18. júna 2023. Tematicky je jeho vizuálna identita tento raz zameraná na fragment.

Fragmenty, čriepky, čiastky – dávne kultúrne javy opakujúce sa do dodnes – či už nemenné alebo postupne sa meniace až do takej miery, že to pôvodné vie rozpoznať len málokto – kúsky tradície v modernom, či zemou zakryté úlomky ľudskej zručnosti. Rovín uchopenia je mnoho a menia sa od programu k programu; niektoré z nich rezonujú aj v plagátovej grafike:

Fragmenty odevu – detaily čipiek a výšiviek z proránkov či prolánkov z Moravského Lieskového, Bošáce a Lubiny, bohaté svojou farebnosťou a fascinujúce svojou technikou vyšívania a precíznosťou vyšívačiek (Lubine bude venovaný online program Sedemdesiat sukien mala).

Fragmenty keramiky – črepy z modranskej a habánskej keramiky. Spomienka na "strýca čripkára", hrnčiara, zberateľa, amatérskeho archeológa a zostavovateľa vzorníka maľovaných ornamentov Heřmana Landsfelda (ten bude hlavnou postavou nedeľného programu detských folklórnych súborov).

Fragment ako idea sa však bude objavovať aj v ďalších programoch tohoročného festivalu. Motívy aj celé témy slovenských ľudových piesní v tvorbe skladateľov vážnej hudby zaznejú v sobotu doobeda v kostole. Pozostatky tancov a obradov stredoveku a renesancie ukrývajúce sa v ľudovej tanečnej tradícii na Slovensku ešte v 20. storočí ukáže sobotný tematický program. Čriepky z bohatej odevnej kultúry Myjavy a jej okolia priblíži výstava umeleckých fotografií tradičného odevu pred amfiteátrom.

Autorom dizajnu je Ján Karlik.

Vizuál 63. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2023.
Vizuál 63. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2023.