Výstava Košieľočka dorúbaná v myjavskom múzeu

07.06.2022

Slovenské národné múzeum - Múzeum Slovenských národných rád v Myjave vás srdečne pozýva na výstavu s názvom Košieľočka dorúbaná, ktorá vznikla v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine.

Výstava je súčasťou 62. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2022 a jej slávnostná vernisáž sa uskutoční v stredu 15. júna 2022 o 16.00 hod. v priestoroch Múzea Slovenských národných rád v Myjave.

Košeľa bola základnou odevnou súčiastkou každého muža v minulosti. Široká variabilnosť jej výzdoby, strihu a materiálu predstavovala regionálne či lokálne špecifiká. Kurátorka výstavy Eva Dudková predstaví na Myjave rozsiahlu kolekciu mužských košieľ zo zbierok ľudového odevu Slovenského národného múzea v Martine. Jej prvoradým cieľom je priblížiť mužskú košeľu z historického a geografického hľadiska, z hľadiska diferenciácie strihov, symboliky znakov a ornamentov i z pohľadu jej používania. Takto koncipovaná výstava poskytuje komplexné informácie o mužskej košeli v širších kultúrno-historických súvislostiach. Kolekcie mužských košieľ zo zbierok Etnografického múzea v Martine dotvárajú veľkoformátové fotografie zo zbierok významného slovenského fotografa a etnografa Pavla Socháňa.