Začína sa folklórny týždeň, prvé programy MFF MYJAVA 2022 sa uskutočnia už v stredu

13.06.2022

V 24. kalendárnom týždni roka 2022 sa uskutoční 62. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2022, ktorý počas piatich dní divákom prinesie takmer 50 zaujímavých programov určených pre návštevníkov všetkých vekových kategórii.

Prvé z nich sa budú konať už v stredu 15. júna 2022 a pôjde o detské pásmo tvorené tradičnými hrami a tvorivými aktivitami na myjavskom námestí nazvané En-ten-tíčki. Začne sa o 9.00 h. Nasledovať bude vernisáž výstavy Košieľočka dorúbaná v SNM - Múzeu SNR v Myjave, ktorá je naplánovaná na 16.00 h. Kurátorka výstavy Eva Dudková tu predstaví rozsiahlu kolekciu mužských košieľ zo zbierok ľudového odevu Slovenského národného múzea v Martine.

Detský program En-ten-tíčki bude na Námestí M. R. Štefánika v Myjave pokračovať aj vo štvrtok 16. júna 2022 v čase od 9.00 do 11.30 h a popoludní sa na Gazdovskom dvore v mestskej časti Turá Lúka uskutoční prijatie zahraničných súborov, ktoré v tomto roku na myjavský festival zavítajú. Pôjde o Folk group Estia a Choir Orfeas z Grécka, Folklore ensemble Kitka zo Severného Macedónska, Folklorní soubor Okluky z Českej republiky, Folk group Bistritsa Babi z Bulharska a sólistov Máté Domján a Deni Domján so sprievodnou ľudovou hudbou z Maďarska. Upozorňujeme, že toto privítanie súborov spojené s tanečnou školou nie je určené širokej verejnosti, ale len členom uvedených súborov.

No a v piatok 17. júna 2022 sa už festival rozbehne naplno. Najskôr v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave vystúpia dopoludnia o 10.00 h pre žiakov škôl hostia spoza hraníc a na námestí pred mestským úradom si budeme môcť pozrieť výstavu realizovanú v spolupráci so Záhorským múzeom v Skalici nazvanú Rodina a odev v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria. Tá tu bude nainštalovaná až do skončenia festivalu. Od 17.00 h začne premávať kyvadlová doprava v podobe turistického vláčika a o 18.15 h sa k nemu pridajú aj autobusy SAD Trenčín, ktoré odvezú prvých návštevníkov do festivalového areálu Trnovce. Tu o 18.30 h otvorí svoje brány Mestečko MY-A-VY, začne fungovať Kuchyňa starých materí a o 19.00 h Divadlo Korbáč uvedie ďalšiu epizódu zo života svojráznych obyvateľov mestečka nazvanú Jak sa ženi o svinu postarali. Slávnostné otvorenie festivalu spojené s odovzdávaním Ceny festivalu je naplánované na 20.00 h a po ňom bude hlavná scéna v amfiteátri patriť zahraničným hosťom a ich programu Vitajte, priatelia, na Myjave! Krátko pred desiatou súbory z cudzích krajín nahradia domáce kolektívy v pásme Krojoveda.

Sobotňajší program nemôže začať inak, ako tradičným Jarmekom pot mijafskú vežu, kedy od 9.00 h zaplnia myjavské námestie stovky predajcov a tisícky návštevníkov a nebude chýbať ani prehliadka účinkujúcich v Krojovanom sprievode s krátkymi vystúpeniami na Javisku na rínku. Kto má rád komornejšie programy, nemal by vynechať pásmo Pieseň ako zrkadlo duše v evanjelickom chráme Božom so začiatkom o 11.00 h. Festivalový areál Trnovce začne ožívať o 13.00 h v Mestečku MY-A-VY a s ním aj Kuchyňa starých materí - ponuka regionálnych špecialít z Pukanca, Veľkej Čause, hornej Nitry, Myjavy, Veľkých Levár, Piešťan, Buchlovíc, Pečeníc, Skalice, Tríbeča, Nimnice, či Krakovian. Deti sa zasa môžu tešiť na rozprávky, školičku tanca a spevu, česanie tradičných účesov, Hriščo v Prednom areáli pred reštauráciou... Programy v amfiteátri začnú o 16.00 h a ako prvé si budú môcť návštevníci pozrieť regionálne pásmo zo Záhoria nazvané Staraua sa maci má, de mi Pán Búh místa dá. Po ňom bude pódium patriť súborom a skupinám z Hornej Súče, Terchovej, Brezovej pod Bradlom, Hvozdnice, Skalice, Krajného a ďalších obcí, ktoré vystúpia v programe venovanom obetiam vojny na Ukrajine nazvanom príznačne Tá krvavá vojna. O poznanie veselší bude svojou témou program O Vianocách, já, duhích nocách zameraný na zvyky a zábavu mládeže vo vianočnom období v oblasti Javorníkov a Bielych Karpát. O 21.00 h predvedú divákom svoje umenie zahraničné súbory a o 22.30 h je naplánovaný program Tvoja Myjava s účasťou súborov Marína zo Zvolena, Váh z Liptovského Mikuláša, Považan z Považskej Bystrice a Nadšenci z Trenčína.

Nedeľa je dňom sviatočným a preto v ňom pamätáme aj na pokrm pre dušu, a to v podobe Misijných bohoslužieb v Mestečku MY-A-VY, ktoré o 10.00 h povedie Cirkevný zbor ECAV zo Sobotišťa. V rovnakom čase už začne znova fungovať Kuchyňa starých materí a pred obedom, aby nám lepšie chutilo, nás rozosmeje Divadlo Korbáč s reprízou svojho piatkového vystúpenia o šikovných ženách z Mestečka. Za pozornosť určite stojí aj spomienkové rozprávanie venované 50. narodeninám Detského folklórneho súboru Kopaničiarik s názvom Kopaničiarici so začiatkom o 13.15 h. V amfiteátri si v nedeľu popoludní môžeme pozrieť dva veľké programy. O 14.30 h to bude pásmo detských folklórnych súborov z Myjavy, Brezovej, Trenčína, Piešťan a Zvolena nazvané Deti, deťúrence, detiská a o 16.10 h to bude záverečný galaprogram myjavského sviatku folklóru s titulom Kopaničiari.

To samozrejme nie je všetko. Ak chcete mať lepšiu predstavu o kompletnom programe festivalu, môžete si ho naštudovať v sekcii Program. Okrem toho bude mať 62. ročník MYJAVY, ako zvykneme festival volať, aj svoju online podobu. To znamená, že hlavné amfiteátrové programy budú prenášané naživo prostredníctvom nášho YouTube kanála MFF Myjava. A pridáme aj niečo navyše, aby ste mali čo pozerať v prípade, že na festival nemôžete z nejakého dôvodu zavítať osobne.


Kyvadlovú dopravu sme v tu už spomenuli a budeme radi, ak podľa možností necháte svoje auto doma a na dopravu do areálu Trnovce využijete práve náš cestný vláčik alebo autobusy SAD, ktoré budú medzi Trnovcami, autobusovou stanicou Myjava a vo vybraných časoch aj medzi železničnou stanicou Myjava a mestskou časťou Turá Lúka premávať od piatka 17. do nedele 19. júna 2022. Cestovné poriadky opäť nájdete v sekcii Informácie - Kyvydlová doprava a ešte raz vám túto dopravu odporúčame. Vyhnete sa tak "parkovacím manévrom" v meste a na lúke pri areáli Trnovce a spravíte niečo aj pre životné prostredie.

Apropo, životné prostredie... Aj tento rok budeme na festivale používať kompostovateľný riad a odpad budeme triediť. Pripravíme dostatok farebne odlíšených vriec na rôzne druhy odpadu a tiež zberné nádoby, ktoré budú rovnomerne rozmiestnené v areáli. A prosíme vás, aby ste sa k problematike separácie postavili zodpovedne a naozaj odpad odovzdávali tam, kam patrí. Myjavský festival je veľkým podujatím s množstvom návštevníkov a pokiaľ môžeme niečo pre našu planétu urobiť aj na tejto akcii, tak správne nakladanie s odpadom by už malo byť samozrejmosťou. Vopred vám ďakujeme za váš správny prístup a tešíme sa na stretnutie s vami na MFF MYJAVA 2022!

Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2022 pre vás pripravujú mesto Myjava v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry Myjava, SNM - Múzeom SNR v Myjave a Záhorským múzeom v Skalici. Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a zo svojho rozpočtu aj Trenčiansky samosprávny kraj.