Slávnostné otvorenie festivalu

piatok 18. 6. 2021, 20.00 h, youtube kanál MFF MYJAVA


Ročná prestávka festivalu nikoho nepotešila, no bola zo zdravotného hľadiska potrebná. V tomto roku sme opäť nútení hľadať iné možnosti jeho realizácie a sme radi, že sa priaznivcom môžeme prihovoriť z otváracieho ceremoniálu Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2021. Jeho 61. ročník je výnimočný a všetko podstatné sa odohráva v online prostredí už od pondelka 14. júna 2021. Napriek tomu, že priaznivcov nemôžeme privítať v úžasnej atmosfére, ktorú poskytuje areál a amfiteáter Trnovce, dovoľte nám, aby sme vám predstavili dôležité momenty tohto ročníka

Minulý rok bol pre domácich folkloristov rokom výročí. Kýčer z Turej Lúky oslávil 70 rokov pôsobenia, 65. narodeniny si pripomenul Kopaničiar a 20 rokov mal Seniorklub Kopa.

Festival si tiež pripomína takzvané malé výročie a v tomto roku oslávi 45 rokov, čo sa jeho domovom stala Myjava.

Súčasťou slávnostného otvorenia je od roku 2004 aj udeľovanie Ceny festivalu osobnostiam, ktoré sa nemalou mierou podieľali na jeho pozitívnom vývoji. V roku 2020 cena udelená nebola a v tomto roku sme sa opäť rozhodli ocenenie odložiť. Nechceme totiž žiadneho z jej držiteľov ochudobniť o zážitok prevziať si cenu pred divákmi v zaplnenom amfiteátri.

Trvalou súčasťou festivalu sú vystúpenia zahraničných súborov. V tomto roku si prostredníctvom programu Dedičstvo národov vo fenoménoch UNESCO predstavíme významné prvky tradičnej kultúry zapísané vo svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva.

Niektoré časti ceremoniálu našťastie ostávajú nezmenené a 61. ročník Myjavy slávnostné otvorí primátor mesta a predseda Prípravného výboru pán Pavel Halabrín. A potom už bude, ako nikdy nebolo. A všetci budeme veriť, že o rok opäť bude všetko tak, ako doteraz bývalo.

Nuž vitajte všetci na virtuálnej Myjave!

Námet, scenár, réžia: Viera Feriancová

Odborná spolupráca: Jana Pakosová

Inšpicienti: Eva Čmelová, Jana Pakosová

Moderátori: Eva Hrinová, Marek Hrin

Účinkujú: ĽH FS Kopaničiar z Myjavy a páry z domácich folklórnych kolektívov Kopaničiar, Kopa, Kopaničiarik z Myjavy a Kýčer z Turej Lúky